Bezpieczeństwo w sieci

Atak hakerów na Electronic Arts. Przestępcy ukradli m.in. kod źródłowy FIFA 21 i silnika Frostbite

Kamil Świtalski
Atak hakerów na Electronic Arts. Przestępcy ukradli m.in. kod źródłowy FIFA 21 i silnika Frostbite
9

Studia deweloperskie nie mają ostatnio szczęścia. Kolejny duży rynkowy gracz stał się ofiarą ataku hakerów.

Ataki hakerów na studia tworzące gry na stałe wpisały się w krajobraz branży. Nie dalej niż kilkanaście tygodni temu z takim problemem zmagał się nasz rodzimy CD PROJEKT RED. Firma nie zdecydowała się zapłacić okupu którego żądali przestępcy, czego konsekwencje odczuwa po dziś dzień — bo poza tym że skradzione zostały dane pracowników, były tam również kody źródłowe ich gier. A teraz, jak wynika z informacji udostępnionych na forum hakerskich (za Motherboard), hakerzy zyskali dostęp do pełnego kodu źródłowego gry FIFA 21 i pokrewnych — w tym również silnika Frostbite oraz kluczy SDK i API nowych konsol.

Zobacz też: FBI sprzedało “bezpieczne” telefony przestępcom. Aresztowano już ponad 800 osób

Przestępcy twierdzą, że udało im się ukraść ponad 780 gigabajtów danych, a swój łup próbują teraz sprzedać, zamieszczając oferty w środowiskach hakerskich. W rozmowie z Motherboard przedstawiciel jednego z najważniejszych wydawców przyznał, że faktycznie doszło do naruszenia bezpieczeństwa, podczas którego naruszone zostały pliki którymi chwalą się hakerzy. Twierdził jednak, że żadne informacje dotyczące graczy nie zostały naruszone — i wszystkie są bezpieczne. Według Electronic Arts kod który został skradziony nie jest kompletny i w oficjalnym oświadczeniu twierdzą, że nie ma powodów do zmartwień, bo atak ten nie będzie miał żadnego realnego wpływu na dalszą działalność firmy i rozwój gier.

Zobacz też: Co piąty Polak nigdy nie zmienia hasła do konta bankowego. 36,5% z takim samym hasłem w kilku serwisach

Sytuacja jest świeża i tak naprawdę nie wiemy w posiadanie czego weszli przestępcy i jakie może to nieść za sobą konsekwencje. Trzeba jednak przyznać, że sprawa wygląda poważnie — i czarne scenariusze wyglądają dość ponuro. Tym bardziej, że przecież zapowiedziany nie dalej niż wczoraj Battlefield 2042 także ma działać w oparciu o silnik Frostbite.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu