Bezpieczeństwo w sieci

Co piąty Polak nigdy nie zmienia hasła do konta bankowego. 36,5% z takim samym hasłem w kilku serwisach

Grzegorz Ułan
Co piąty Polak nigdy nie zmienia hasła do konta bankowego. 36,5% z takim samym hasłem w kilku serwisach
22

Nadal część Polaków nigdy nie zmienia swoich haseł, używa tego samego w różnych miejscach i zapisuje je w notatniku lub telefonie. To trzy proste kroki do naruszenia bezpieczeństwa i ochrony naszych danych w sieci.

W marcu tego roku Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl przeprowadzili badanie pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych - Zagrożenia dla bezpieczeństwa i ochrony danych zdaniem Polaków. Wynika z niego, iż wprawdzie większość z nas obawia się, że padnie ofiarą ataku hakerów, jednak nie wszyscy staramy się, by takiego ataku uniknąć.

Największe obawy wzbudzają wyłudzenia danych przy pomocy fałszywych wiadomości e-mail czy SMS - ponad 43% wskazań, co czwarty z nas obawia się kradzieży danych po przejęciu przez hakerów kontroli nad naszym smartfonem czy komputerem, a ponad 30% obawia się wycieku danych z firm czy instytucji państwowych.

W zdecydowanej większości wiemy, jak rozpoznać taką podejrzaną wiadomość, choć nadal niepokoi ponad 11% badanych, którzy w odpowiedzi na nią przekazaliby swoje dane do logowania.

Nieco gorzej to wygląda w przypadku pytania, jak się zachować już w przypadku wyłudzenia lub kradzieży danych. Co prawda 60% wie, co należy zrobić, ale nadal 40% odpowiada, że nie wie jak postąpić, gdy już do takiego zdarzenia dojdzie.

Wśród osób, które deklarowały wiedzę w tym zakresie najczęściej padały zgłoszenie na policję czy do banku, w którym posiadają konto oraz zmiana hasła.

Zdecydowanie mniejszą wiedzę (osobiście wydaje mi się, że to też wynik lekceważenia i umniejszania tego typu wycieków) wykazujemy w przypadku wycieku danych z serwisów internetowych, w których mamy konto. Tutaj jedynie 46,2% badanych wie, jak się zachować w takim przypadku.

W większości ankietowani zmieniają w tym serwisie hasła i zgłaszają fakt kradzieży na policję.

Jeszcze mniej osób deklaruje, iż wie jak się zachować w przypadku ataku hakerskiego na telefon lub laptop - nieco ponad 40%, w większości są to mężczyźni 49,4%, kobiety stanowią tu - 36,6%.

Najwięcej wskazań jest w tym przypadku po stronie zmiany hasła do komputera lub telefonu, zainstalowania antywirusa czy zgłoszenia zdarzenia na policję.

Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl:

Wyniki przeprowadzonego badania jasno wskazują na to, ze w edukacji o cyberbezpieczeństwie nadal mamy do wykonania wiele pracy. Za niepokojący należy uznać fakt, że ponad połowa respondentów nie wie, jak zareagować w przypadku wycieku danych z serwisu internetowego, w którym ma konto. Dodatkowo 1/3 społeczeństwa nie potrafi zareagować na inne próby wyudzenia danych osobowych.

Przechodzimy już do tytułowych haseł, czyli odpowiedzi na pytanie jak Polacy zabezpieczają się i minimalizują zagrożenie bezpieczeństwa swoich danych w sieci.

Raz w miesiącu lub cześciej zmieniamy hasła do konta bankowego, niestety niemal tyle samo nie robi tego nigdy. Jeszcze mniej osób zmienia hasła do poczty czy serwisu społecznościowego, no i jeszcze więcej osób nie podjęło się tego jeszcze nigdy.

Co trzecia osoba stosuje wprawdzie bardzo trudne hasła, ale znowu większość wybiera tu drogę na skróty i definiuje hasła albo trudne, albo średnio trudne. Zapewne z uwagi na problem z zapamiętaniem haseł tych bardzo trudnych.

Kolejną bolączkę stanowi wykorzystywanie tego samego hasła w kilku serwisach. Nie robi tego tylko połowa badanych.

Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl:

Korzystanie z silnych haseł to warunek konieczny do tego, żeby chronić swoją tożsamość w sieci. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposób na to, żeby utrudnić zadanie cyberprzestępcom próbującym włamać się na nasze konto. Tworząc silne hasło powinniśmy przede wszystkim unikać zwrotów, które mogą być łatwe do odgadnięcia oraz imion i nazwisk osób bliskich lub zwierząt domowych. Konstruując je, powinniśmy zadbać o to, by składało się z dużych i małych liter, liczb i znaków specjalnych. W ten sposób można zapisać łatwe do zapamiętania zwroty, np. „mam pomysł” jako „M@mP0my$1”. Pamiętajmy także, żeby nie używać jednego hasła do kilku witryn.

Na koniec chyba jedna z gorszych praktyk, a mianowicie zapisywanie haseł. Większość ankietowanych przyznaje się, że zapisuje swoje hasła lub robi to czasami.

Najczęściej zapisywane są w notesie lub kalendarzu oraz w telefonu i na komputerze.

Tylko 7% badanych zapisuje na komputerze w zaszyfrowanym pliku. W większości są to mężczyźni - 76,7%, wśród kobiet najpopularniejsze jest zapisywanie ich w notesie lub telefonie.

--
Badanie na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych zostało przeprowadzone w marcu 2021 roku metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1007 respondentów przez IMAS International.

Sprawdź też: Jak bezpiecznie korzystać z internetu

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu