Polska szkoła od kilku lat staje się coraz bardziej cyfrowa. Już praktycznie każda placówka oferuje dziennik elektroniczny, a rynek ten podzieliły między siebie dwie firmy. Jedna z nich oferuje w pełni darmowe rozwiązanie Dziennik VULCAN, które w tym zostało rozbudowane o dodatkową aplikację eduVulcan. I tu pojawia się kwestia potencjalnych płatności.
Dzienniki elektroniczne w szkołach działają i są sporym ułatwieniem w kontaktach między rodzicami, a nauczycielami. Nie umknie nam już żadna nieobecność czy ocena. Niestety nie mamy ogólnopolskiej, państwowej platformy, a szkoły i samorządy korzystają w zasadzie z jednego z dwóch dostawców. Do wyboru jest aplikacja Librus lub Dziennik VULCAN. Ta druga opcja jest dla uczniów i rodziców darmowa, ale jeśli chcemy skorzystać z pełni możliwości dodatkowej aplikacji eduVulcan, to od 1 grudnia musimy za nią zapłacić.
Nie działa aplikacja? Trzeba zapłacić
Librus pobierał opłatę za dostęp do aplikacji mobilnej już od kilku lat. Platforma VULCAN była natomiast do tej pory całkowicie darmowa. Firma podpisuje umowy z samorządami, czyli organami, które prowadzą szkoły i to od nich pobierana jest opłata od każdego ucznia. VULCAN przeszedł jednak w tym roku spore zmiany i udostępnił również nową aplikację eduVulcan. Ta ma nieco więcej możliwości niż poprzednia platforma, ale niestety jeśli chcemy z niej korzystać na smartfonie, to za dostęp do pełnej funkcjonalności trzeba od 1 grudnia zapłacić. Do tych dodatkowych możliwości należy niestety tak bazowa funkcjonalność aplikacji, jak możliwość wysyłania wiadomości, usprawiedliwianie nieobecności oraz powiadomienia. Jeśli nie zapłacimy, to w aplikacji nie będzie to już od dzisiaj możliwe.
Darmowym obejściem tego problemu jest korzystanie z platformy VULCAN w przeglądarce. Nic nie stoi na przeszkodzie aby uruchomić stronę internetową na smartfonie, ale chyba każdy sobie zdaje sprawę, że nie jest to tak wygodne jak w przypadku dedykowanej aplikacji. Rodzice nie mają jednak wyjścia. Termin uruchomienia opłaty był początkowo ustalony na początek listopada, ale ostatecznie został przesunięty na 1 grudnia. Od dzisiaj, kto nie zapłacił za aplikację, musi zmierzyć się z ograniczoną funkcjonalnością. Pomimo licznych przypomnień w aplikacji, niektórzy byli dzisiaj zaskoczeni.
eduVulcan - ile to kosztuje i jak zapłacić mniej?
Z drugiej strony opłata za dostęp rozszerzony do aplikacji eduVulcan nie jest jakoś mocno wygórowana. Jeśli dokonamy zamówienia za pośrednictwem strony internetowej, to za dostęp zapłacimy 32,99 złotych. Niestety opłata ta dotyczy każdego jednego dziecka, więc jeśli mamy w szkole dwoje lub troje dzieci, to musimy zapłacić odpowiednio więcej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dodatkowa funkcjonalność będzie wtedy dostępna zarówno na kontach rodziców jak i na koncie dziecka. Opłata pobierana jest jednorazowo za cały rok szkolny, czyli podobnie jak ma to miejsce w Librusie. Jest to też kwota nieco mniejsza niż w przypadku konkurencyjnej platformy, gdzie w zależności od wybranej oferty trzeba zapłacić 35,99 zł lub nawet 49,99 zł.
Jeśli już zdecydujecie się na zakup rozszerzonego dostępu, co zapewne zrobi większość rodziców, to warto pamiętać, aby zrobić to przez stronę WWW. Zakup rozszerzonego dostępu przez aplikację będzie kosztował więcej, bo platforma dolicza sobie prowizję pobieraną przez sklepy Google Play/App Store. W przypadku Androida opłata za pośrednictwem aplikacji to prawie 38 złotych. Różnica nie jest może kolosalna, ale jeśli możemy zaoszczędzić to warto to chyba zrobić. Być może jednak rząd w przyszłości powinien pomyśleć nad wdrożeniem własnego rozwiązania.
Aktualizacja 05/12/2024
Na prośbę firmy VULCAN zmieniliśmy nieco brzmienie dwóch pierwszych akapitów tego tekstu, tak aby było jasne, że Dziennik VULCAN jest nadal darmowy, a płatność dotyczy tylko dodatkowej funkcjonalności w aplikacji eduVulcan. Poniżej zamieszczamy dodatkowe wyjaśnienie przesłane nam przez firmę VULCAN. Jego ocenę pozostawiamy czytelnikom.
Przede wszystkim chcemy mocno podkreślić, że Dziennik VULCAN i eduVULCAN to dwa różne rozwiązania. Dziennik VULCAN jest narzędziem używanym przez szkoły do prowadzenia dokumentacji procesu nauczania, a rodzice i uczniowie mają dostęp do jego funkcji absolutnie bez żadnych opłat. Dziennik VULCAN jest w pełni responsywny, co oznacza, że rodzice i uczniowie mogą z niego wygodnie korzystać nie tylko na komputerach, ale i na smartfonach przez przeglądarkę internetową, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Mogą odczytywać wiadomości od nauczycieli, przeglądać oceny i wpisy frekwencyjne, usprawiedliwiać nieobecności oraz dostają mailowe powiadomienia o nowych wiadomościach. Należy zwrócić uwagę, że Dziennik VULCAN to wielowymiarowy system informatyczny zintegrowany z innymi systemami informatycznymi szkół np. z planem lekcji czy modułem do wydruku świadectw i arkuszy ocen. Dziennik służy również do ewidencjonowania pracy nauczycieli automatyzując i dokumentując m.in. bardzo pracochłonny proces organizacji zastępstw za nieobecnych nauczycieli oraz wakaty, co automatyzuje przygotowanie wypłat wynagrodzeń nauczycieli. Dziennik jest zintegrowany z systemem opłat za posiłki co efektywnie usprawnia obsługę dużej liczby transakcji finansowych w szkole.
Wraz z nowym rokiem szkolnym wprowadziliśmy nową wersję Dziennika VULCAN. Nauczyciele i Uczniowie zyskali dostęp do funkcjonalności, takich jak nowy, responsywny Asystent nauczyciela czy Witryna ucznia i rodzica. Udostępniliśmy także nowy Moduł dydaktyczny, który jest rozbudowaną platformą edukacyjną. W ramach Modułu dydaktycznego dostarczyliśmy szkołom gotowe materiały edukacyjne oraz pełne rozwiązanie umożliwiające Nauczycielom samodzielne gromadzenie własnych treści i udostępnianie ich Uczniom. Każdy nauczyciel otrzymał w ramach dziennika osobistą przestrzeń dyskową na materiały edukacyjne oraz wygodne narzędzia do wspólnej pracy z Uczniami.
Z kolei eduVULCAN to opcjonalna, dodatkowa platforma edukacyjna skierowana do rodziców i dzieci, oferująca szerszy zakres treści edukacyjnych oraz integrację informacji o szkolnych i pozaszkolnych aktywnościach edukacyjnych. Aplikacja mobilna eduVULCAN występuje w dwóch wersjach – bezpłatnej i płatnej – wybór korzystania z wersji rozszerzonej jest całkowicie dobrowolny. Płatność dotyczy jedynie dodatkowych, zaawansowanych funkcji, które użytkownicy mogą wybrać według własnych potrzeb.
Warto podkreślić, że skorzystanie z usługi eduVULCAN jest dla Rodzica i Ucznia w pełni dobrowolne i nie wpływa na zakres dostępnych dla nich funkcji w Dzienniku VULCAN, który jest osobnym rozwiązaniem. Reasumując Dziennik VULCAN jest bezpłatny dla Rodzica i Ucznia. Umożliwia dostęp do wszystkich danych i funkcjonalności – również wiadomości i usprawiedliwień – na smartfonie i komputerze. EduVULCAN jako dodatkowe rozwiązanie nie jest obligatoryjne dla Ucznia i Rodzica i występuje w wersji bezpłatnej (portal www i usługa podstawowa w aplikacji mobilnej) i płatnej (usługa rozszerzona aplikacji mobilnej).
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu