Powstała inicjatywa, która ma na celu stworzenie pierwszej ekologicznej koparki kryptowalut. Czy ten projekt ma szanse powodzenia?
Zapewne większość osób śledzących temat kryptowalut zapewne wie, że co jakiś czas wypuszczane są analizy tego, ile bitcoin (czy jakakolwiek inna kryptowaluta) zużywa energii elektrycznej, a przez to, że wciąż korzystamy głównie ze źródeł nieodnawialnych (szczególnie u nas) - jej kopanie zanieczyszcza planetę. Samo kopanie bitcoina zużywa już dziś tyle energii co państwo rozmiarów Grecji, a wraz ze wzrostem ceny kryptowaluty, zwiększa się też i zanieczyszczenie, ponieważ coraz więcej osób chce kopać i dla coraz większej rzeszy ludzi jest to opłacalne. Czy w tym temacie coś może się zmienić? Takiego zdania jest grupa, która stworzyła pierwszą na świecie ekologiczną koparkę kryptowalut.
Ekologiczny Bitcoin jest w ogóle możliwy?
Jak donosi Techradar, dwie firmy - Argo i DMG - podpisały wstępny protokół ustaleń, na bazie którego możemy się dowiedzieć, że planują one stworzyć koparkę kryptowalut w stu procentach opartą o odnawialne źródło energii. Póki co koncept jest utworzony wyłącznie na papierze, ale już teraz twórcy zapowiadają, że może być to pierwszy krok w kierunku zwalczenia najważniejszej wady kryptowalut, czyli negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Rozwiązanie problemu zmian klimatycznych jest priorytetem dla Argo, a współpraca z DMG w celu stworzenia pierwszej „zielonej” koparki bitcoinów jest ważnym krokiem w kierunku ochrony naszej planety teraz i dla przyszłych pokoleń
- Peter Wall, CEO Argo Blockchain
O ile jak najbardziej inicjatywa wydobywania bitcoina z użyciem "zielonej" energii jest słuszna, o tyle nie jestem przekonany, czy taki koncept zdobędzie dużą popularność w przypadku innych osób. Kopanie bitcoina (i innych kryptowalut) jest bowiem kalkulacją zysków i kosztów, a koszt energii elektrycznej potrzebnej do działania koparek gra dużą rolę w tej kalkulacji. Przestawienie się na odnawialne źródła energii mocno może na te kalkulację wpłynąć, zmniejszając znacznie opłacalność wydobycia. Pomijam już fakt, że w wielu krajach, jak u nas, dostęp do energii odnawialnej jest dla wielu zwyczajnie niemożliwy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu