Ebook

Książki w chmurze, czyli płynne przełączanie się między ebookiem i audiobookiem w Legimi

Tomasz Popielarczyk
Książki w chmurze, czyli płynne przełączanie się między ebookiem i audiobookiem w Legimi
6

Już dziś w Legimi rusza usługa Książki w chmurze, która pozwoli użytkownikom płynnie przełączać się między czytaniem ebooków i słuchaniem audiobooków. Z tej okazji serwis rozdaje kilka książek za darmo.

Nowa funkcja dotąd była dostępna wyłącznie dla użytkowników urządzeń marki Samsung. Teraz aktualizacja trafia do Google Play, skąd pobrać mogą ją wszyscy zainteresowani. Przez ten czas twórcy oczywiście ciągle dopracowywali i udoskonali nowy mechanizm tak, aby działał możliwie najlepiej. Chodzi bowiem o to, aby użytkownik mógł płynnie i bez przeszkód przełączać się między czytaniem tekstu (zwykły ebook) a słuchaniem nagrania (audiobook). Co bardzo ważne, wszystkie informacje związane z synchronizacją są przechowywane w chmurze (jak wskazuje zresztą sama nazwa). Możemy zatem czytać książkę na czytniku, żeby po wyjściu z domu uruchomić aplikację na smartfonie z Androidem i słuchać od strony, na której skończyliśmy lekturę.

Niestety, nie wszystkie książki obsługują tego typu funkcję. Co prawda Legimi ciągle pracuje nad uzupełnianiem oferty. Obecnie jednak wśród 16 tys. tytułów dostępnych w abonamencie jedynie ponad 500 ma odpowiedniki audiobookowe. Pocieszające jest, że ok. 1/4 katalogu posiada wersję, którą odsłuchamy za pomocą syntezatora mowy, ale, jak łatwo się domyślić, nie jest to tak przyjemne doświadczenie. Wśród książek czytanych przez lektora znajdziemy m.in. cykl Jo Nesbø o komisarzu Harrym Hole, Grę o tron George’a R.R. Martina i trylogię kryminalna Stephena Kinga. Nie zabrakło jednak też polski autorów: Zygmunta Miłoszewskiego, Joanny Bator, Katarzyny Puzynskiej, czy też Jacka Piekary. Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi chwali postępy swojej firmy następująco:

W Legimi staramy się cały czas nadążyć za rosnącymi oczekiwaniami czytelników. Treści mamy coraz więcej, tylko w ostatnim roku liczba tytułów wzrosła o 4 tysiące. Jeszcze większym wyzwaniem jest zaproponowanie jak najwygodniejszej formy dostępu. Temu służą właśnie książki w chmurze, swobodne przełączanie między formatami, by zapewnić stały dostęp, a także nasz hit, czyli możliwość zamówienia czytnika za symboliczną złotówkę.

Z okazji debiutu nowej funkcji Legimi przygotowało też promocję, w ramach której możemy zgarnąć bezpłatnie jedną z trzech książek. Do wyboru mamy takie tytuły, jak: Pan Mercedes Stephena Kinga (wyd. Albatros), Sługa boży Jacka Piekary (wyd. Fabryka Słów) i 1. tom Cukierni pod Amorem Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk (wyd. Nasza Księgarnia). Nie ma potrzeby kupowania abonamentu (którego cena to 33 zł miesięcznie) - wystarczy posiadać konto w Legimi i zainstalować aplikację. Ma to najwyraźniej na celu zachęcenie użytkowników do samodzielnego sprawdzenia nowej funkcji oraz zostania z Legimi na dłużej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu