Komputery i laptopy

EaseUS Data Recovery Wizard Pro - oprogramowanie do odzyskiwania danych

Redakcja Antyweb
EaseUS Data Recovery Wizard Pro - oprogramowanie do odzyskiwania danych
5

Dobre oprogramowanie do odzyskiwania danych może cię uratować w krytycznych sytuacjach, gdy utracisz dane w wyniku swojego błędu lub z innego powodu. EaseUS Data Recovery Wizard Pro sprawdzi się właśnie w takich okolicznościach. Potrafi z łatwością odzyskać dane z wielu rodzajów pamięci masowej.

Jest wiele wytłumaczeń, po które możesz sięgnąć próbując uzasadnić utratę istotnych danych. Dla przykładu, każdorazowe korzystanie z kombinacji Shft+Delete podczas usuwania plików, co poskutkuje stratą cennych wspomnień. Może też być to atak typu malware, awaria systemu operacyjnego lub przypadkowe sformatowanie dysku twardego lub innego nośnika.

Rzeczywistość jest taka, że żadna wymówka nie przywróci z powrotem twoich danych. Niezbędne jest podjęcie pewnego wysiłku, by je odzyskać. To właśnie wtedy oprogramowanie do odzyskiwania danych wkracza do akcji.

Jest mnóstwo darmowych rozwiązań tego typu. Możesz się na nie zdecydować, ale każde z nich ma swoje ograniczenia. Na przykład, brak wsparcia dla różnego rodzaju pamięci masowych. Powyżej pewnego limitu nie będą skuteczne, dlatego pod rozwagę należy wziąć płatne rozwiązanie w przypadku większej ilości danych do odzyskania.

Dla systemu Windows dostępne jest polecane oprogramowanie o nazwie EaseUS Data Recovery Wizard Professional. Istnieje też darmowa wersja - EaseUS Data REcovery Wizard Free, lecz posłuży do odzyskania jedynie 2 GB danych, W tym artykule postaraliśmy się przedstawić wszystkie plusy i minusy tego oprogramowania EaseUS Data Recovery Wizard Pro, by ułatwić ci podjęcie decyzji o zakupie.

Interfejs i obsługa EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Po krótkim procesie instalacji programu możemy rozpocząć korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. W przypadku interfejsu od oprogramowania tego typu nie oczekuje się wodotrysków. Użytkownik nie doświadczy niczego pokroju niezliczonych animacji czy ruchomego logo.

EaseUS Data Recovery Wizard nie jest nazwą przypadkową. Oczom użytkownika ukazuje się aplikacja nie przebierająca w środkach. Jedyne co zobaczy to kilka kategorii plików do wyboru oraz przycisk "Dalej". Na pasku narzędzi znajdzie dodatkowe opcje, jak możliwość podzielenia się opinią o programie, kontakt ze wsparciem klienta oraz uzyskanie pomocy online.

EaseUS Data Recovery Wizard jest dostępny w wielu wersjach językowych. Nie powinno być to dla nikogo żadne zaskoczenie biorąc pod uwagę fakt wpływu świata cyfrowego na powstawanie wielojęzykowych produktów oferowanych w wielu częściach świata. EaseUS jest znaną marką na rynku narzędzi do odzyskiwania danych, dlatego wsparcie dla wielu języków jest wręcz niezbędne.

Przejdźmy do rzeczy - Odzyskiwanie danych

Zajmijmy się tym, co najważniejsze. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na głównym ekranie aplikacji dokonujemy wyboru rodzaju danych do odzyskania. Jeśli zechcemy odzyskać je wszystkie lub nie mamy co do tego pewności, to zaznaczamy po prostu "All File Types".

Jeśli twoje oczekiwania są konkretne, to nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać tylko obrazy, pliki audio, pliki wideo, dokumenty czy archiwa. Możesz nawet odzyskać utracone e-maile z takich programów jak Outlook. Kliknij "Dalej", by przejść do następnego ekranu, gdzie wybierzesz dysk, z którego planujesz odzyskać dane.

Po krótkim skanowaniu zostanie wyświetlona lista plików gotowych do odzyskania, oczywiście z uwzględnieniem wybranych typów. By odzyskać pliki zaznacz je i kliknij "Odzyskaj". Następnie wskaż folder, w którym zostaną zapisane odzyskiwane dane.

Niewątpliwą zaletą EaseUS Data Recovery Wizard jest umiejętność zachowania struktury odzyskiwanych danych. Pomaga to w nawigacji po katalogach, gdzie znajdowały się utracone dane. Jeśli nie pamiętasz dokładnej lokalizacji poszukiwanych danych możesz skorzystać z wspomnianej wcześniej funkcji filtrowania po typie danych.

Sprawdź też: Jak odzyskać zdjęcia z telefonu?

Możliwe jest nawet zapisanie trwającej sesji, jeśli chciałbyś odzyskać dane w późniejszym czasie lub wykonać ten proces tylko częściowo w przypadku większych ilości danych. Dostępna jest opcja podglądu umożliwiająca podejrzenie przeskanowanych plików, ale działa tylko w przypadku obrazów oraz dokumentów tekstowych. Przy próbie otwarcia pliku audio lub wideo ujrzysz jedynie dziwny ciąg liter i cyfr.

Istnieje też funkcja "Deep Scan" cechująca się większą skutecznością przy poszukiwaniach danego pliku. Do przeprowadzenia takiego skanowania wymagana jest większa ilość czasu ze względu na dokładną analizę całego nośnika danych. Pliki można przeglądać jeszcze w trakcie działania "Deep Scan" - nowoprzeskanowane dane będą pojawiały się na bieżąco.

Skopiowaliśmy przykładowe dane na pendrive'a i umyślnie je skasowaliśmy, w celu sprawdzenia efektywności działania EaseUS Data Recovery Wizard Pro. Wszystko przebiegło pomyślnie. Udało nam się odzyskać różnego rodzaju pliki. Odzyskanie danych było możliwe nawet po sformatowaniu pendrive'a. Struktura folderów nieznacząco się różniła, ale wszystkie dane tam były.

Plusy EaseUS Data Recovery Wizard:

  • Wsparcie dla wielu formatów plików
  • Opcja odzyskania e-maili
  • Przejrzysty i czytelny interfejs aplikacji
  • Obsługa wielu nośników danych jak pendrive'y, dyski twarde, dyski SSD, karty pamięci, odtwarzacze multimedialne itd.
  • Opcja podglądu odzyskiwanych danych
  • Opcja zapisania wyników skanowania z możliwością odzyskania danych w późniejszym czasie
  • Odzyskiwanie danych ze sformatowanych lub niedostępnych partycji

Minusy EaseUS Data Recovery Wizard Pro:

  • Brak możliwości skanowania poszczególnych folderów na nośniku
  • Opcja podglądu obsługuje pliki o maksymalnym rozmiarze do 100 MB, nie działa w przypadku plików wideo i audio
  • Tryb "Deep Scan" jest możliwy tylko po przeprowadzeniu szybkiego skanowania

EaseUS to dobry program do odzyskiwania danych. Obsługuje wiele rodzajów nośników i skutecznie odzyskuje pliki. Tryb Deep Scan umożliwia dostęp do utraconych danych na sformatowanym lub niedostępnym (w eksploratorze) nośniku. Posiada prosty i czytelny interfejs, ale ma też swoje wady. Może być dobrym wyborem ponad darmowe rozwiązania, a w przypadku niesatysfakcjonujących efektów działania programu przy odzyskiwaniu twoich danych można zażądać zwrotu pieniędzy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu