Gotowy do rozpoczęcia programowania komputer za 35 dolarów, to cel Fundacji Raspberry Pi. Obok rozwoju platformy sprzętowej równie istotnym elementem staje się system operacyjny PIXEL, który debiutował we wrześniu. Dziś każdy chętny może go sprawdzić na (niemal) dowolnym komputerze.
Przygotowane przez Fundację dyski instalacyjne są gotowe do użycia na komputerach PC oraz Macach. W grę wchodzą też, a może przede wszystkim(?) starsze laptopy, dla których PIXEL może okazać się szansą na drugą młodość.
Między innymi dlatego w roli przykładowego sprzętu wystąpił 10-letni laptop IBM ThinkPad X40 z 512 megabajtami pamięci RAM należący do CEO Fundacji. Jak jest to zaznaczane na każdym kroku - system radzi sobie naprawdę nieźle. Ale czego można się po nim tak naprawdę spodziewać?
Najważniejsze informacje to oparcie systemu o GNU/Linux. przejrzysty i nowoczesny interfejs, odpowiedni zestaw narzędzi i aplikacji do programowania (darmowych, choć nie tylko), przeglądarka Chromium z preinstalowanymi rozszerzeniami (na przykład uBlock czy Adobe Flash). Dzięki wykorzystaniu Debiana jako podstawy użytkownicy uzyskuja dostęp do tysięcy darmowych aplikacji.
Początkowo jedynymi wspieranymi platformami były Raspberry Pi 2 i 3, choć według relacji użytkowników system radził sobie nawet nieźle na wcześniejszych wersjach - Pi 1 i Pi Zero. Taka wąska lista obsługiwanych urządzeń stała się powodem do coraz częstszego zadawania tego samego pytania - kiedy pojawi się edycja dedykowana komputerom PC i Mac. Oto ona.
Eksperymentalna wersja Debian+PIXEL jest dostępna do pobrania w formie obrazu płyty DVD, który możecie umieścić na krążku lub pendrivie. Obecne jest wsparcie dla bootowania live, więc można od razu uruchomić system. Osoby mieszkające w krajach, gdzie ukazuje się magazyn MagPi mogą nabyć jego najnowszy numer właśnie z DVD w zestawie w przyjemnym dla oka opakowaniu.
Dlaczego powstał PIXEL? Powody jego stworzenia zawarto w oficjalnym poście na blogu - pierwszym z nich jest łatwy dostęp do systemu na przykład na szkolnych komputerach, zaś drugim chęć stworzenia najlepszego środowiska desktopowego, dostępnego nie tylko na urządzeniach Raspberry Pi.
Obraz dysku waży około 1,3 GB i możecie go pobrać dokładnie stąd.
Źródło, zdjęcia: raspberrypi.org
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu