Apple

Szef Apple zapewnia - pracują nad świetnymi desktopami

Konrad Kozłowski
Szef Apple zapewnia - pracują nad świetnymi desktopami
50

Co szykuje Apple na przyszły rok? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy zainteresowani branżą tech oraz (oddani) użytkownicy urządzeń firmy z Cupertino. Jeśli w ostatnim czasie w ich głowach narodziły się obawy dotyczące przyszłości iMaców, Maców mini oraz Maca Pro, to nadeszły (bardzo) dobre wieści. Od samego Tima Cooka.

Nowe MacBooki Pro zbierają zróżnicowane recenzje. Dla jednych wyposażenie laptopów jedynie w złącza typu USB C jest brakiem zrozumienia panujących realiów, dla innych jest to potrzebny krok naprzód, który pozwoli rozwinąć się rynkowi akcesoriów. Gdy tylko wybór stanie się odpowiednio duży użytkownicy mają przestać martwić się o potrzebne na każdym kroku przejściówki, a w ślad za Apple ruszą pozostali producenci komputerów...

Taka wizja jest możliwa do zrealizowania, ale trudno przewidzieć jak długo ten proces będzie jeszcze trwał. W międzyczasie coraz częściej zaczęło padać pytanie o przyszłość desktopowych komputerów Apple. Po wycofaniu z produkcji i sprzedaży monitorów sygnowanych logiem nadgryzionego jabłka pojawiły się wątpliwości co do szans na pojawienie się kolejnych generacji komputerów od Apple - te obawy zaadresował w swoim liście do pracowników prezes firmy Tim Cook.

Podkreślił, że komputery tego typu są wciąż strategicznym produktem dla firmy. Tym, co czyni je wyjątkowym, to możliwość znacznego zwiększenia ich wydajności w porównaniu z laptopami. Większy ekran, więcej pamięci oraz... bardziej zróżnicowany zestaw portów - wymienia Tim Cook.

"Aktualna generacja iMaców jest najlepszą jaką kiedykolwiek stworzyliśmy, a wbudowany ekran Retina 5K to najlepszy wyświetlacz na świecie."

W słowach Tima Cooka zabrakło doprecyzowania - nie wiemy bowiem, czy wspominając o nadchodzących produktach ma na myśli komputery iMac, Mac mini czy Mac Pro. Warto nadmienić, że Mac mini nie był aktualizowany od 2014 roku, a i tamto wydarzenie było dość wyjątkowe, ponieważ wcześniej Mac mini był odświeżany regularnie od 2007 do 2012 roku. Jeszcze mniej optymistycznie wygląda sytuacja Maca Pro - jego ostatnia wersja pochodzi z 2013 roku, kiedy to Apple z dumą zaprezentowało zupełnie nowy wygląd komputera. Wymieniany przez Cooka iMac z ekranem 5K zaprezentowano w 2015 roku.

To wszystko sprawia, że zaczęły pojawiać się opinie, według których dla Tima Cooka to iMac jest w tym momencie komputerem typu desktop, zaś pozostałe modele zostaną wycofane ze sprzedaży. Ja też nie mogę oprzeć się takiemu wrażeniu, a próba przygotowania godnej odpowiedzi na Surface Studio od Microsoftu może być obecnie najważniejszym zadaniem zespołów odpowiedzialnych za desktopy w Apple.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu