Poradniki

Jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonego telefonu

Błażej Wojciechowski
Jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonego telefonu
Reklama

Utrata bądź uszkodzenie telefonu to smutne zdarzenie - tym bardziej, że w związku z tym tracimy też nasze dane. Czy możemy je jakoś odzyskac?

Dziś telefony stanowią centralny element naszego cyfrowego życia. Coraz więcej osób wszystkie rzeczy, które normalnie zrobiłaby na komputerze, jak granie czy zakupy, robi dziś na telefonie. Co więcej, większość rzeczy, jak zdjęcia czy ważne pliki przechowujemy dziś właśnie na smartfonach. Jednak tu pojawia się spore zagrożenie. Telefon nosimy zawsze przy sobie. Nie raz, nie dwa może on nam wypaść, zamoczyć się czy być narażony na działanie sił zewnętrznych. Oczywiście - producenci starają się zabezpieczać swoje urządzenia coraz lepiej z generacji na generację - otrzymujemy normy wodoszczelności, wzmacniane konstrukcje (chociażby potwierdzone wojskową normą wytrzymałości MIL-STD) czy też chociażby coraz wytrzymalsze szkło, takie jak Gorilla Glass. Nawet jednak przy takich zabezpieczeniach zdarza się nie raz nie dwa, że nasz smartfon się uszkadza. Co zrobić, jeżeli mieliśmy na nim ważne dane, takie chociażby jak zdjęcia?

Reklama

Jak odzyskać zdjęcia z telefonu z uszkodzonego telefonu?

Scenariusz, w którym nasz telefon spada np. z dużej wysokości bądź wpada np. do wody jest nie do pozazdroszczenia. Jednak nie oznacza to zawsze, że z urządzenia nie możemy odzyskać danych. Ba, na rynku jest całkiem sporo specjalistów, którzy zajmują się takim właśnie procesem. Trzeba tu pamiętać o jednej rzeczy - o ile dane z uszkodzonego nośnika najczęściej da się do pewnego stopnia odzyskać,  o tyle jest to proces niezwykle skomplikowany i wymagający sporej wiedzy z zakresu zarówno tego, jak działają pamięci stałe, jak i tego, w jaki sposób skonstruowane są poszczególne moduły w smartfonie. Dlatego też o ile w przypadku uszkodzonego telefonu możemy na własną rękę przeprowadzić podstawowe operacje sprawdzające, czy możemy jakość odzyskać znajdujące się na smartfonie pliki (wyjęcie karty pamięci, żeby sprawdzić, czy ona być może ocalała z wypadku/podłączenie smartfona do komputera by sprawdzić, czy mamy dostęp do pamięci wewnętrznej), odradzalibyśmy próbę jakiegokolwiek dalszego troubleshootingu. Wszystko dlatego, że jeżeli mieliśmy na telefonie jakiekolwiek kluczowe dane, to wykonywanie takich operacji bez stosownej wiedzy i przygotowania oraz sprzętu najprawdopodobniej będzie skutkowało pogorszeniem i tak już nieciekawej sytuacji. Wielu techników mówi, że najcięższe przypadki odzyskiwania danych to te, w których klient próbował inwazyjnych metod naprawy na własną rękę.

Dlatego też w takim wypadku jedyną opcją jest po prostu skontaktowanie się z osobą, która posiada wiedzę i narzędzia by takie dane odzyskać. Ona też poinformuje nas, jak duże są szanse powodzenia operacji i powie, jakie są koszty, jakie musimy w związku z tym ponieść. Niestety - odzyskiwanie danych to proces czasochłonny, trudny i w efekcie - dosyć drogi. Dlatego też część klientów rezygnuje po usłyszeniu ceny. Dlatego też najprostszym sposobem na to, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jest regularne tworzenie backupów swoich danych - także ze smartfona.

Sprawdź też: Jak zgrać zdjęcia z iPhone

Jak odzyskać zdjęcia ze zgubionego telefonu?

Jeżeli zgubimy (bądź stracimy w wyniku kradzieży) telefon, razem z nim przepadają także zdjęcia, które na nim mieliśmy. Jest to niezwykle smutne i niesatety, w większości wypadków oznacza to permanentną utratę danych. Mówię w większości, ponieważ jeżeli wcześniej zadbaliśmy o to, by się zabezpieczyć, jest szansa, że nasze zdjęcia nie przepadną. Wiele usług, takich jak Google czy Dropbox oferuje możliwośc automatycznej synchronizacji naszych danych z chmura, dzięki czemu w przypadku kradzieży bądź zgubienia, wystarczy się po prostu zalogować na nasze konto i pobrać nasze zdjęcia. Oprócz tego istnieje jeszcze druga opcja, która jednak nie jest tak pewna. Na rynku istnieją firmy, które twierdzą, że jeżeli zainstalujemy ich aplikację na telefonie i opłacimy abonament, to w przypadku zgubienia będziemy mogli zdalnie pobrać zawartość smartfona na nasz komputer oraz wyczyścić telefon z danych. Po pierwsze jednak, jest to niebezpieczne, gdyż aplikacja ta de facto musi mieć uprawnienia roota, co samo w sobie stanowi potężna zagrożenie dla bezpieczeństwa, a po drugie - program nie zadziała jeżeli złodziej nie połączy telefonu z internetem bądź przywróci urządzenie do ustawień fabrycznych. Rozwiązanie z backupem w chmurze jest więc pewniejsze i bezpieczniejsze.

Kiedy nie da się odzyskać zdjęć z telefonu?

Na przestrzeni lat widzieliśmy już naprawdę niesamowite popisy od osób związanych z odzyskiwaniem danych, jak chociażby odzyskanie danych z telefonu który wypadł z samolotu bądź z połamanej karty SD. Jednak wciąż jest wiele sytuacji, w których odzyskanie jest po prostu niemożliwe bądź skrajnie nieopłacalne. Takim przypadkiem jest chociażby moment w którym telefon z Androidem przywracany jest do ustawień fabrycznych. Specjaliści przyznają, żę algorytm stosowany przez Google do tego zabiegu sprawia, że danych po prostu nie da się odzyskać. Innym wypadkiem jest sytuacja w której moduł danych jest fizycznie uszkodzony. Jeżeli więc w naszym telefonie wybuchła bateria bądź został on mocno poturbowany, jest duża szansa, że technicy nie podejmą się próby odzyskania danych ze względu na nikłe szanse powodzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama