Felietony

Dziś ostatni dzień Blipa. Polskiego serwisu który od zawsze był lepszy od Twittera

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

28

Blip powstał w 2007 roku z inicjatywy Marcina Jagodzińskiego i Zbigniewa Sobieckiego. W tamtych czasach Twitter nie był popularnym narzędziem w Polsce a Blip od samego początku oferował więcej niż amerykański gigant. Pamiętam moje zaskoczenie kiedy tuż po starcie okazało się, że Blipem zaintereso...

Blip powstał w 2007 roku z inicjatywy Marcina Jagodzińskiego i Zbigniewa Sobieckiego. W tamtych czasach Twitter nie był popularnym narzędziem w Polsce a Blip od samego początku oferował więcej niż amerykański gigant.

Pamiętam moje zaskoczenie kiedy tuż po starcie okazało się, że Blipem zainteresowało się GG, zainteresowało się tak mocno że stało się właścicielem serwisu chyba miesiąc po premierze. Czy tak szybka sprzedaż serwisu była dobry rozwiązaniem? Z perspektywy czasu łatwo jest to ocenić bo widać, że niestety nie.

Szansą dla Blipa była moda na Twittera, który na świecie szybko i dynamicznie się rozwijał. Ta moda nigdy jednak w takim stopniu jak za granicą nie dotarła do Polski. Nawet dziś nie można powiedzieć, że Twitter jest w Polsce bardzo popularny.

Rozwój mikroblogów w Polsce został tez moim zdaniem przyhamowany przez Facebooka. Blip i podobne serwisy zostały w niszy, Facebook rósł w mainstreamie i trudno mi sobie wyobrazić co autorzy Blipa mogliby zrobić aby zmienić ten stan rzeczy. Funkcjonalnie Blip był wypasiony i nie brakowało mu niczego, z drugiej strony tego typu forma komunikacji ograniczała w pewnym sensie rozwój serwisu o nowe rzeczy. Co bowiem tak naprawdę można by jeszcze dodać? Widzimy jak do dziś Twitter odkrywa rzeczy, które w naszym Blipie był praktycznie od początku.

Nie twierdzę, że Blip nie mógłby przetrwać. Miał swoje bardzo dobre chwile, był w największych mediach. Byli na nim Politycy, muzycy, artyści itp. Nie sądzę jednak aby miał duże szanse wyjść z niszy, choć teraz to już tylko gdybanie.

Nikt tak naprawdę nie wie jak na rozwój i potencjał Blipa wpływało GG (nikt poza Marcinem oczywiście), które samo borykało się z potężnymi problemami związanymi z swoimi głównym produktem czyli GaduGadu. Czy gdyby poświęcili więcej czasu i zasobów temu serwisowi to Blip byłby dziś potęgą? Trudno jest mi w to uwierzyć choć jest możliwe, że wiele szans zostało zaprzepaszczonych.

Dziś czyli 31 sierpnia 2013 Blip zostanie zamknięty. Mimo iż nie byłem aktywnym użytkownikiem tej społeczności to jednak z dużą sympatią będę wspominał ten serwis. Zdecydowanie zostanie on elementem historii polskiego internetu.

Ps. Do dziś pamiętam, że dzięki Blipowi dowiedziałem się jak dużo Agorowych speców krytykuje i hejtuje Antyweba. Wprawdzie nie były to miłe, ale na pewno pouczające.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

blipgadu gadu