Shazam to najlepsza aplikacja do rozpoznawania piosenek. Jak to działa? Jaka jest historia produktu? Wszystko co musisz wiedzieć!
Najpopularniejsza aplikacja do rozpoznawania piosenek: Shazam
Shazam to aplikacja mobilna służąca do rozpoznawanie muzyki. Wystarczy dostarczyć jej próbkę nagrania, a po kilku — góra kilkunastu — sekundach oprogramowanie odnajdzie piosenkę, której fragment jej podrzuciliśmy. Aplikacja została stworzona przez brytyjską firmę Shazam Entertainment Limited.
Od czasu swojego debiutu, aplikacja Shazam stała się niezwykle popularna. Właściwie w swojej kategorii jest najpopularniejszym tego typu oprogramowaniem na świecie. Wiąże się to nierozerwalnie z jego skutecznością działania. Shazam debiutował na iOS — ale kolejno trafiła także na urzadzenia z Androidem, Windows Phone czy smartfony Blackberry. Aplikacja działa w oparciu o algorytmy rozpoznawania dźwięku, które analizują próbkę dźwięku nagranego przez mikrofon urządzenia użytkownika i porównują ją z gigantyczną bazą danych utworów muzycznych.
W 2018 roku firma Shazam została zakupiona przez Apple. Od tego czasu gigant z Cupertino pracuje nad integracją aplikacji z ich usługami i urządzeniami. Doczekaliśmy się m.in. synchronizacji z platformą streamingową Apple Music czy jej bezpośredniej obecności w Siri — bez konieczności instalacji dodatkowej apki.
Historia Shazam. Jak to się wszystko zaczęło?
Historia Shazam sięga lat 90. ubiegłego stulecia. To właśnie wtedy Avery Wang, doktorant w dziedzinie nauk komputerowych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, opracował algorytm rozpoznawania muzyki. W 1999 roku powstała firma "USSRLabs", którą Wang założył z Chrisem Bartrem i Philipem Inskipem. Firma ta zajmowała się m.in. projektowaniem algorytmów rozpoznawania muzyki.
W 2002 roku USSRLabs zmieniła nazwę na Shazam Entertainment Limited — i wtedy też użytkownicy mogli przekonać się o skuteczności działania ich produktu pierwszy raz. Został on uruchomiony w Wielkiej Brytanii w 2002 roku jako "2580". Klienci mogli wybierać krótki kod (2580) podczas specjalnego połączenia z telefonu komórkowego, którego celem było rozpoznanie muzyki. Usługa automatycznie kończyła połączenie po 30 sekundach, a użytkownik otrzymywał wiadomość tekstową zawierającą tytuł i nazwisko wykonawcy utworu.
W późniejszym czasie w wiadomości tekstowej dostępny był także link umożliwiające pobranie utworu. Shazam uruchomił swoją usługę w USA w 2004 roku we współpracy z Musicphone, już nieistniejącą firmą z siedzibą w San Francisco. Usługa była bezpłatna przy starcie, a AT&T zapowiedziało, że w przyszłości pobierze opłatę w wysokości 99 centów za każde użycie.
Początkowo Shazam oferował użytkownikom możliwość rozpoznawania utworów muzycznych jedynie poprzez nagrania dźwiękowe. Jednak wraz z rozwojem technologii aplikacja została rozbudowana i umożliwia teraz również rozpoznawanie utworów muzycznych z fragmentów piosenek odtwarzanych w radio czy w aplikacjach streamingowych. W ciągu kilku lat Shazam stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji mobilnych na świecie. W 2018 roku firma Apple kupiła Shazam za 400 milionów dolarów. Obecnie Shazam jest dostępny na wielu platformach, takich jak Android, Windows Phone, Blackberry oraz Apple Watch. Aplikacja Shazam może być wykorzystywana nie tylko do rozpoznawania muzyki, ale również do rozpoznawania dźwięków środowiska, np. szumu samochodów czy dźwięków zwierząt.
Jak działa Shazam?
Aby skorzystać z aplikacji do rozponawania muzyki i dźwięków Shazam — przede wszystkim rozpoczynamy od instalacji oprogramowania. To jest całkowicie darmowe na obu wiodących systemach. Shazam ścięgniemy za darmo na smartfony z Androidem, iPhone'y — a od niedawna także w formie wtyczki do przeglądarki Google Chrome. Najpopularniejszym sprzetem za pośrednictwem którego użytkownicy identyfikują muzykę bez wątpienia pozostają aplikacje mobilne na smartfonach. Jak skorzystać tam z Shazam? To proste!
Jak skorzystać z Shazam na smartfonie — instrukcja krok po kroku
- Krok pierwszy: Nagrywanie dźwięku! Po uruchomieniu aplikacji korzystamy z przycisku "Shazam", który uruchamia nagrywanie dźwięku.
- Krok drugi: Analiza dźwięku. Aplikacja analizuje wprowadzone nagranie dźwiękowe i porównuje go z zapisami w swojej bazie danych.
- Krok trzeci: Identyfikacja utworu. Kiedy aplikacja odnajdzie pasujący utwór w swojej bazie danych, wyświetla użytkownikowi informacje z tytułem piosenki, wykonawcą oraz albumie / singlu na którym można ją znaleźc i odsłuchać.
- Krok czwarty: Wyniki. Poza podstaowwymi informacjami, użytkownicy otrzymują także dostęp do tekstu piosenki, a także linki które w mig przeniosą go do serwisiów streamingowych czy sklepów cyfrowych gdzie można odsłuchać / zakupić dany utwór.
Rozpoznawanie piosenek z Shazam: to proste!
Jak widać rozpoznawanie muzyki z Shazam jest dziecinnie proste i ogranicza się do kilku prostych kroków. Dzięki temu że smartfony są urządzeniami z którymi właściwie się nie rozstajemy, posiadając aplikację w bazie naszych telefonów niemalże zawsze jesteśmy w stanie zlokalizować utwór, który wpadnie nam w ucho. Zaawansowane algorytmy odszumiania potrafią poradzić sobie nawet w sytuacjach ogromnego hałasu i szumów. To najlepsze na rynku narzędzie, obsługa którego jest banalnie prosta — a efekty zaskakująco efektywne. Przekonajcie się sami!
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu