Google

Dzięki Cloud Save umieścisz dowolny plik w chmurze za pomocą dwóch kliknięć

Tomasz Popielarczyk
Dzięki Cloud Save umieścisz dowolny plik w chmurze za pomocą dwóch kliknięć
4

Czasem, z różnych przyczyn, nie możemy pobrać z internetu pliku i zapisać go na dysku twardym komputera, z którego korzystamy. Warto zatem w tym celu wykorzystać internetową chmurę, w której z pewnością zmieszczą się nasze dane. Przerzucanie ich jednak między serwisami jest dość czasochłonne i mało...

Czasem, z różnych przyczyn, nie możemy pobrać z internetu pliku i zapisać go na dysku twardym komputera, z którego korzystamy. Warto zatem w tym celu wykorzystać internetową chmurę, w której z pewnością zmieszczą się nasze dane. Przerzucanie ich jednak między serwisami jest dość czasochłonne i mało wygodne. Remedium na ten problem jest wtyczka do Google Chrome o nazwie Cloud Save, dzięki której cała czynność zajmie dokładnie dwa kliknięcia.

Cloud Save jest niewielką wtyczką, która po zainstalowaniu kryje się menu kontekstowym przeglądarki. Otrzymujemy tam dostęp do listy serwisów, do których wysłać możemy grafikę lub pliki ze stron internetowych. Działanie tej funkcji jest banalnie proste. Warto natomiast wspomnieć o obsługiwanych usługach, wśród których są nie tylko te najpopularniejsze (Facebook, Google Docs, Dropbox, Box), ale również mniej znane (SugarSync, Min.us, Droplr). Oczywiście nie trzeba wspominać, że przy pierwszym przesyłaniu plików musimy przyznać aplikacji specjalne uprawnienia.

Cloud Save może posłużyć również do wysyłania plików zlokalizowanych na naszym dysku. W tym celu należy przejść do ustawień wtyczki, gdzie znajdziemy przeznaczone do tego celu pole (oznaczone jeszcze znaczkiem beta).

Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest brak możliwości decydowania o tym, gdzie dany plik ma zostać umieszczony. W przypadku Dropboxa pojawia się on na przykład w folderze głównym, a w Box jest już tworzony podfolder o nazwie Cloudsave. W serwisach przechowujących fotografie nie możemy natomiast określić, czy nasza grafika będzie od razu widoczna dla wszystkich, czy też nie (W Picasa Web Albmus domyślnie nie jest, ale we Flickr już tak).

Wtyczkę Cloud Save można pobrać oczywiście z Chrome Web Store. Twórcy cały czas pracują nad jej rozwojem, gdyż regularnie wydawane są nowe wersje. Ciekawym dodatkiem jest też plugin do Chrome OS, który integruje Cloud Save z tamtejszym menedżerem plików.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu