Moje przemyślenia

Już niedługo Android przegoni Apple pod względem ilości miesięcznie pobranych aplikacji i nie tylko

Jan Rybczyński
Już niedługo Android przegoni Apple pod względem ilości miesięcznie pobranych aplikacji i nie tylko
20

Apple to niewątpliwie innowacyjna firma, która wcześnie zawalczyła o rynek smartfonów i tabletów, gwarantując sobie pierwsze miejsce jeśli chodzi o ilość pobranych aplikacji oraz ogólną ich liczbę. Taka sytuacja jednak nie będzie trwała wiecznie. Za Androidem stoi wielu rożnych producentów, ilość dz...

Apple to niewątpliwie innowacyjna firma, która wcześnie zawalczyła o rynek smartfonów i tabletów, gwarantując sobie pierwsze miejsce jeśli chodzi o ilość pobranych aplikacji oraz ogólną ich liczbę. Taka sytuacja jednak nie będzie trwała wiecznie. Za Androidem stoi wielu rożnych producentów, ilość dziennych aktywacji urządzeń pod kontrolą tego systemu wciąż rośnie. Logiczne jest, że w pewnym momencie Android przegoni Apple pod względem wielu statystyk.

Xyologic jest startupem, który zajmuje się analizą i indeksowaniem aplikacji dostępnych w App Store'rze i Android Markecie. Pobiera informacje z 29 krajów. Warto zwrócić uwagę, że Xyologic prowadzą trzy osoby o polsko brzmiących nazwiskach, z czego Zoe Adamovicz posługuje się językiem polskim (tak twierdzi profil na Facebooku) a Marcin Rudolf ukończył Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Warszawską. Wyniki analizy tego startupu zaprezentował serwis Venture Beat.

Pierwszy wykres przygotowany przez Xyologic pokazuje rozkład ilości miesięcznie pobranych aplikacji w czasie. W przypadku Apple statystyka uwzględnia sumę wszystkich aplikacji pobranych z App Store, na iPhone'y, iPady i iPody.

Na powyższym wykresie widać, że mniej więcej w połowie przyszłego roku Android przegoni Apple aby następnie zwiększać dystans.

Kolejny wykres przedstawia sumę wszystkich pobranych do tej pory aplikacji. Tutaj Android będzie potrzebował odrobinę więcej czasu, jako, że w tej chwili Apple przegania go o 11,5 miliarda pobranych aplikacji a do połowy przyszłego roku przewaga Apple się jeszcze zwiększy.

Zgodnie z wykresem Android wyjdzie na prowadzanie rok później, od momentu, w którym zdobędzie przewagę w miesięcznych statystykach, czyli w połowie 2013 roku. Wtedy zarówno App Store jak i Android market będą miały na koncie około 84 miliardy pobranych aplikacji.

Trzeci wykres obrazuje sumę dostępnych aplikacji.  Na jego wygląd w znacznym stopniu wpływa fakt, że Google prowadzi coraz agresywniejszą politykę kasowania oprogramowania niskiej jakości. Ilość skasowanych aplikacji wzrosła z 20 do 48% od listopada do lipca 2010 roku.

Obecnie Apple posiada przewagę rzędu 176 i pół tysiąca aplikacji. W momencie kiedy Android będzie przeganiał Apple będzie dostępnych w sumie 680 tysięcy aplikacji. Xyologic przewiduje, że będzie to miało miejsce równiez w połowie przyszłego roku.

Rynek mobilny dopiero się rozkręca i czekają nas ciekawe czasy. Warto obserwować czy przewidywania Xyologic sie sprawdzą, oraz czy nie będzie dużego poślizgu w stosunku do przewidywanego momentu, kiedy Android przejmie dominację.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu