Ciekawostki technologiczne

Policja gubi dane osobowe obywateli zapisane na dyskietkach. Na szczęście na dyskietkach

Grzegorz Ułan
Policja gubi dane osobowe obywateli zapisane na dyskietkach. Na szczęście na dyskietkach
11

To nie jest news sprzed dwóch dekad, a biężący problem jednego z wydziałów japońskiej Policji w Tokio. Wydział ów, poinformował pod koniec ubiegłego roku o zagubieniu dwóch dyskietek, na których zapisane były dane osobowe 38 obywateli.

Dyskietki były w powszechnym użytku w poprzednim stuleciu, sam z nich intensywnie korzystałem na początku swojej drogi zawodowej i w użytku domowym. Nie widziałem ich jednak już od dobrych kilkunastu lat, ba… nie pamiętam nawet kiedy ostatni raz widziałem sprzęt, na którym z takich dyskietek można by jeszcze skorzystać.

Najwyraźniej ta forma zapisywania danych ma się dobrze, nawet w tak rozwiniętym kraju jakim jest Japonia. Jak donosi dzisiaj Niebezpiecznik.pl, jeden z wydziałów Policji poinformował o zagubieniu dwóch dyskietek z zapisanymi danymi osobowymi 38 mężczyzn w wieku od 20 do 80 lat. Dyskietki te przekazane zostały Policji przez władze dzielnicy Meguro, która ma podpisaną umowę z Policją na okresowe sprawdzanie czy osoby ubiegające się o mieszkania komunalne nie są powiązane z zorganizowanymi grupami przestępczymi.

Dane sprawdzanych osób zaginęły wraz z tymi dyskietkami, na szczęście według Policji nie stwierdzono żadnych potwierdzonych wycieków tych danych czy nieuprawnionego z nich skorzystania.

Trudno się temu dziwić, ze świeczką szukać teraz możliwości odczytu tych danych i myślę, że osoba która znalazła te dyskietki zwyczajnie je wyrzuciła, bo co bardzo prawdopodobne - nie miała pojęcia, co tak naprawdę znalazła i do czego to służy.

Źródło: Niebezpiecznik.pl via The Mainichi
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu