Google

Dynamic Views - twój blog może być teraz tym, co sobie zapragniesz

Tomasz Popielarczyk
19

Google wprowadził funkcję dynamicznych widoków do Bloggera. Brzmi niewinnie? Nic bardziej mylnego. Dzięki temu możemy przekształcić dowolny blog w mozaikę, magazyn, oś czasu i wiele innych form. W dodatku całość (jakże mogło być inaczej) wykorzystuje najnowsze technologie webowe, w efekcie czego każ...

Google wprowadził funkcję dynamicznych widoków do Bloggera. Brzmi niewinnie? Nic bardziej mylnego. Dzięki temu możemy przekształcić dowolny blog w mozaikę, magazyn, oś czasu i wiele innych form. W dodatku całość (jakże mogło być inaczej) wykorzystuje najnowsze technologie webowe, w efekcie czego każdej zmianie towarzyszą różne animacje i efekty. Zobaczcie jak to wygląda w praktyce (a jest na co popatrzeć!). 

Funkcja dynamicznych widoków znacznie uatrakcyjnia bogate możliwości Bloggera. Teraz każdy internauta odwiedzający nasz blog, może samodzielnie zdecydować, jaka będzie jego forma. Preferujesz widok klasyczny? Proszę bardzo. A może wolisz układ z nawigacją z boku? Też znajdziesz coś dla siebie. Google udostępnił bowiem 7 różnych układów, z czego każdy opatrzony został subtelnymi animacjami i innymi efektami uprzyjemniającymi przeglądanie (Co jest zasługą AJAX-a, HTML 5 i CSS 3, wykorzystanych do stworzenia nowego layoutu). Jako, że jeden obraz jest więcej wart niż milion słów, zobaczcie sami, jak to wygląda na poniższym klipie wideo.

Dynamiczne widoki zostały już m.in. wprowadzone na blogu Gmaila. Prawdopodobnie wkrótce pojawią się też na innych blogach firmowych Google.

Aby aktywować Dynamic Views wystarczy zmienić w panelu zarządzania blogiem jego motyw. Przedtem jednak możemy sprawdzić, jak nasza strona będzie się prezentowała w nowych szatach. Na Blogger Buzz umieszczono specjalny formularz, który pozwala w ten sposób podejrzeć każdą stronę. Prócz tego znajdziecie też tam listę innych blogów, którym już aktywowano nowy layout.

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Dynamiczne widoki póki co oferują bardzo skromne możliwości personalizacji. Ogranicza się ona bowiem do zmiany kolorów i loga. Na szczęście Google obiecuje, że wkrótce się to zmieni, bo w planach jest rozbudowa tego aspektu.

A jak wam się podobają dynamiczne widoki? Przesiadacie się, czy preferujecie raczej tradycyjne rozwiązania pod tym względem?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleBloggerlayoutHTML 5