Netflix

Ten dokument wyjaśni Wam jak działają media społecznościowe oraz Internet

Konrad Kozłowski
Ten dokument wyjaśni Wam jak działają media społecznościowe oraz Internet
4

Netflix prezentuje dokument "Dylemat społeczny", który ukaże zasady działania sieci społecznościowych oraz innych internetowych serwisów, z których korzystamy na co dzień.

Cała prawda o mediach społecznościowych - dokument "Dylemat społeczny"

"Dylemat społeczny" zobaczymy na początku września na Netflix, a już sam zwiastun wygląda naprawdę interesująco. Pod lupę jest bowiem brana działalność serwisów społecznościowych oraz jej wpływ na życie milionów użytkowników. O tym, jak duże znaczenie w dzisiejszym świecie mają Facebook czy Instagram mówiono już wielokrotnie - powstało mnóstwo artykułów oraz innych materiałów, które zwracają uwagę w jaki sposób serwisy zmieniają postrzeganie świata przez ludzi. Twórcy oraz zaproszeni eksperci mówią wprost: przez media społecznościowe jesteśmy jeszcze bardziej samotni, nieszczęśliwi i niespokojni. Takie określenia przywoływane są od dłuższego czasu i raczej trudno było już się na nie natknąć do tej pory. Mimo to, odnoszę wrażenie, że większość osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń i bagatelizuje ostrzeżenia.

Poleciałem z Netfliksem na Marsa. Ta „Rozłąka” była niespodziewanie przyjemna! Recenzja

To, co ma wyróżnić dokument Netfliksa od wielu pozostałych treści to obecność przed kamerą byłych pracowników Facebooka, Google, Twittera, Instagrama czy Pinteresta, wśród których znalazł się nawet współtwórca przycisku "Lubię to". To właśnie te osoby mają dostarczyć kluczowych informacji na temat mechanizmów, którymi rządzą się platformy społecznościowe oraz serwisy internetowe. Facebook czy Instagram są z pozorów miejscami, gdzie śledzimy aktywności innych osób, ale jak mówi zwiastun: w tych firmach pracują całe zespoły, które mają obrócić naszą psychologię przeciwko nam. "Z powodu tych platform na świecie doszło do znaczących zmian" - słyszymy, a my mamy pozostawać naiwni wobec tego wszystkiego. Chwilę później można usłyszeć, że mylimy prawdę i prawdziwe wartości ze znaczeniem lajków i komentarzy.

Netflix tnie koszty – sprawdź, czy Twój serial został anulowany lub zakończony

Netflix nie porusza tej tematyki po raz pierwszy

To nie jest pierwszy taki dokument Netfliksa, który ma pokazać od środka zasady i reguły funkcjonowania związanych z Internetem firm i gigantów. Wcześniej ukazał się materiał pod tytułem "Hakowanie świata", który w głównej mierze skupił się na sprawie Cambridge Analityca związanej z Facebookiem. W naszej recenzji Paweł nie pochwalił wszystkich aspektów materiału - napisał, że choć dość sprawnie wytłumaczono, co dokładnie się wydarzyło, to jednak po zakończonym seansie towarzyszyło mu uczucie zmarnowanego potencjału na opowiedzenie arcyważnej historii. Jeśli mieliście już jakieś pojęcie o tym, co działo się wtedy z Facebookiem, to dokument Netfliksa nie dostarczył prawie żadnych nowych informacji.

Mam więc nadzieję, że "Dylemat społeczny" nie popełni tego samego błędu. Zwiastun zdaje się obiecywać dokładnie to, czego bym oczekiwał - wypowiedzi osób faktycznie zaangażowanych w tę sprawę i mówiących coś rzeczywiście nowego, zamiast powielania już krążących informacji w Sieci, o których można przeczytać wpisując jedynie odpowiednie hasła w wyszukiwarkę internetową. Z drugiej strony nie będzie mnie dziwić duże nasączenie banałami - z punktu widzenia osób bardziej zaawansowanych technicznie - ponieważ dokument (dzięki Netfliksowi) dedykowany jest zwykłym użytkownikom, którzy nie posiadają takiej wiedzy.

Ja już chcę wrzesień! Premiery na Netflix zapowiadają się świetnie

Premiera dokumentu już 9 września na Netflix.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu