Apple

Najbardziej oczekiwany komputer Apple: premiera już za rok?

Kamil Świtalski
Najbardziej oczekiwany komputer Apple: premiera już za rok?
2

Dobre wieści dla wszystkich wypatrujących większego komputera iMac. Takowy miałby trafić do sklepów pod koniec przyszłego roku.

Od czasu premiery układów Apple Silicon, firma regularnie aktualizuje swoje portfolio komputerów. Właściwie co kilka miesięcy na rynek trafiają nowości, a cykl aktualizacji zaczyna przypominać to, co znamy ze świata smartfonów. Nudę z domieszką mocy, która trafia do użytkowników regularnie co kilka-kilkanaście miesięcy.

Są jednak takie konstrukcje, na które użytkownicy czekają latami. I jedną z nich bez wątpienia jest powrót 27-calowego, stacjonarnego, komputera iMac.

iMac z Apple Silicon. Nareszcie doczekamy się większego komputera?

Dotychczas stacjonarne komputery iMac z Apple Silicon nie doczekały się zbyt wiele uwagi. Choć MacBooki co rusz dostają nowe wersje, Apple kombinuje z ich formatami, kolorami, dodaje to droższe, to tańsze, modele — to iMaci mają wyłącznie jeden rozmiar: 24-cale. Co więcej, do ubiegłego tygodnia wciąż były dostępne wyłącznie z układami Apple Silicon M1. Dopiero teraz do sklepu trafia ich odświeżona wersja z układami M3 (a przy okazji — odświeżono także MacBooki. Kolejny raz).

Miłośnicy stacjonarnych komputerów którzy chcą "gotowca" i nie interesuje ich Mac Mini oraz poszukiwanie solidnego, rozsądnie wycenionego, monitora — wciąż jednak czekają na większe komputery iMac z układami Apple Silicon. 27-calowe urządzenia na układach Intela cieszyły się bardzo dobrą renomą. To wręcz niesamowite, że Apple sprzedawało debiutujący w 2017 model aż do... ubiegłego roku! No i jednak tych parę cali więcej robi różnicę, dlatego ani trochę nie dziwię się, że tak wiele osób czeka na taki sprzęt także w nowym wydaniu.

27-calowe komputery iMac z M3 mogą nigdy nie powstać (co w rozmowie z The Verge potwierdził jeden z wysoko postawionych pracowników apple). Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na większe komputery iMac w ogóle.

Nie 27, a 32 cale! Takie mają być nowe komputery iMac z Apple Silicon

Jak wynika z dotychczasowych informacji, Apple może pracować nad nieco większym wariantem stacjonarnego komputera all-in-one. Mowa bowiem o 32-calowym iMaku z ekranem mini-LED.

Na temat rzekomego komputera pojawiło się już sporo plotek — zarówno teraz, jak i w przeszłości. Analitycy branżowi (Ming-Chi Kuo oraz Mark Gurman) są zgodni w tym, że komputer miałby trafić do sprzedaży pod koniec przyszłego roku. Nie jest też wykluczone, że będzie on wyposażony w wyższe wersje procesorów niż tylko "podstawowe" M i Apple nazwie go wówczas iMac Pro.

Nie mam wątpliwości że jest spore grono użytkowników, którzy czekają na taki właśnie komputer. Tym bardziej, że ostatnie szaleństwa z kolorami w iMakach sprawiają, że idealnie wpasowują się w każde wnętrze. A jeżeli ktoś nie chce żadnego z szalonych kolorów, może też postawić na bardziej neutralne srebro. Pytanie tylko ile za taką przyjemność przyjdzie nam zapłacić — ale patrząc po ostatnich modelach z M3 w nieco wyższych konfiguracjach, tanio nie będzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu