Ciekawostki technologiczne

Komputer z Apollo na twoim nadgarstku? Dokładnie taki był na Księżycu

Patryk Łobaza
Komputer z Apollo na twoim nadgarstku? Dokładnie taki był na Księżycu
Reklama

Brytyjski startup o nazwie Apollo Instruments zamierza połączyć technologie kosmiczne z elektroniką użytkową. Na pierwszy ogień stworzyli zegarek inspirowany komputerem z misji Apollo.

Może i aktualnie każdy z nas nosi w kieszeni więcej mocy obliczeniowej, niż astronauci misji Apollo mieli w swoim statku kosmicznym, jednak nie jest ona w stanie zabrać nas na Księżyc. Nie jest to jednak żadna strata, gdyż wkrótce każdy z nas będzie mógł na swoim nadgarstku nosić część kosmicznej technologii.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Telefony w Polsce promieniują? UKE wziął się za znane marki

Firma Apollo Instruments stworzyła miniaturową wersję legendarnego komputera Apollo Guidance Computer w postaci zegarka o nazwie DSKY Moonwatch, umożliwiającego użytkownikom doświadczyć namiastki pracy astronautów z misji Apollo na swoim nadgarstku.

AGC na nadgarstku

AGC, stosowany podczas misji Apollo, był przełomowym osiągnięciem technologicznym swoich czasów. Kompaktowe urządzenie, które zajmowało tyle miejsca, co niewielka walizka, umożliwiało precyzyjne prowadzenie statków kosmicznych z Ziemi na Księżyc. Dziś, dzięki zespołowi Apollo Instruments, oryginalny system został zmniejszony do rozmiarów zegarka, nie tracąc przy tym swoich funkcji.

DSKY Moonwatch oferuje interfejs oparty na kultowym systemie wyświetlacza i klawiatury (DSKY), który pozwala na wprowadzanie specjalnych kodów, umożliwiających wykonywanie określonych działań – od ustawienia alarmu po symulację lądowania na Księżycu. Zegarek bazuje na wiernym odwzorowaniu designu oryginalnego urządzenia, w tym czcionek, kolorów podświetlenia i ilości diod, co czyni go prawdziwym „klejnotem miniaturyzacji”.

Za pomocą kodu Luminary – oryginalnego oprogramowania stworzonego przez zespół Margaret Hamilton w MIT – użytkownicy mogą odtworzyć sekwencje używane przez astronautów, takich jak Neil Armstrong czy Buzz Aldrin, w czasie misji Apollo 11. Oprogramowanie jest otwarte i przyjazne dla programistów, co bardziej zaawansowanym użytkownikom pozwoli na wykorzystanie zegarka w projektach naukowych lub własnych symulacjach.

Zegarek dostępny jest w przedsprzedaży również w Unii Europejskiej. Jego cena to 659 funtów.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama