Mobile

Droga Mozillo ale dlaczego tak słaby Alcatel ? To nie jest dobry początek

Grzegorz Marczak
Droga Mozillo ale dlaczego tak słaby Alcatel ? To nie jest dobry początek
92

Niestety Mozilla zdecydowała się aby ich premierowym telefonem z Firefox OS został Alcatel One Touch Fire. Telefon na tyle słaby, że moim zdaniem nie powinno się go nazywać smartphonem. Podczas targów mobilnych w Barcelonie miałem okazję pobawić się tym zestawem i chyb nic nie mogło zrobić na mnie g...

Niestety Mozilla zdecydowała się aby ich premierowym telefonem z Firefox OS został Alcatel One Touch Fire. Telefon na tyle słaby, że moim zdaniem nie powinno się go nazywać smartphonem. Podczas targów mobilnych w Barcelonie miałem okazję pobawić się tym zestawem i chyb nic nie mogło zrobić na mnie gorszego wrażenia.

Nadszedł dzień kiedy T-mobile dumnie ogłasza, że jako pierwszy ma w swoim portfolio telefon z Firefox OS, Mozilla cieszy się że ma pierwsze komercyjne wdrożenie. Zastanawiam mnie tylko czy nikt się nie martwi tym, że jeśli wybierze się słabe rozwiązanie na początek to drugiej szansy może już nie być?

Rozumiem, że wszyscy liczą na to, że tani i budżetowy smartphone sprzeda się w każdej ilości. Jednak kiedy przyjrzymy się preferencjom klientów to widać, że wprawdzie na pierwszym miejscu podczas wybierania telefonu nadal jest cena, to jednak zaraz za nią znajduje się producent telefon, system itp. W przypadku drugiego i trzeciego kryterium niestety Firefox i ich Alcatel przegrywa. Nie to jest jednak problemem bo pewnie "dużej ryby nie da się od razu złapać"

Specyfikacja pierwszego telefonu z Firefox OS:

Alcatel One Touch Fire to : Procesor 1 GHz, 256 MB RAM. Ekran: ekran dotykowy, 3,5” HVGA, 320 x 480 pikseli, wyświetlacz TFT 262 tys. Aparat: 3,2 megapikseli. Platforma i procesor: Qualcomm Snapdragon MSM7227A, 1 GHz GPS/A-GPS Bateria: litowa 1400 mAh. Czas rozmowy: do 6,7 godzin (2G), 3 godziny (3G), Czas spoczynku: do 280 godzin (2G) Radio: Stereo FM. Pamięć wewnętrzna 512 MB NAND + 256 MB DDR RAM Pamięć dostępna dla użytkownika: 160 MB
Maksymalna pojemność zewnętrznej karty pamięci: 32 GB

Dla mnie problemem jest to, że Firefox OS skądinąd ciekawy i innowacyjny system od razu pozycjonuje się na półce z napisem "tanie, przecena" (choć widziałem, że jest jakaś propozycja szalonej ceny w stylu ok 400 PLN za Alcatela). Jest jednak jeszcze gorzej, bo czasem tanie czy przecenione nie oznacza wprost słabej jakości. Niestety w przypadku mariażu Firefox OS i Alcatel jakość w moim odczuciu jest fatalna.

Wiem, że to może brzmi brutalnie ale nic nie poradzę, że tak właśnie zaprezentował się Firefox OS na największych mobilnych targach na świecie. Dziś natomiast mamy ten super tani telefon w ofercie T-mobile. Może się sprzeda? Nokia Asha świetnie sprzedaje się w Indiach więc można się na takie sukcesy zapatrzyć. Jest tylko jedno ale....Asha to lepszy telefon, Nokia to znana i kochana w tamtych regionach marka no a my nie jesteśmy Indiami.

Podsumowując moim zdaniem start z Alcatelem to wybór zły dla Mozilli, może T-mobile zrobi na tym dobry interes, może ktoś to kupi. Natomiast trudno będzie Firefox OS oceniać na tym sprzęcie i porównywać do innych systemów. Czekam więc na inne modele i ma nadzieje, że nie będzie za późno. Chociażby testowo pokazywany ZTE z Firefoxem działał już dużo lepiej.

Jeśli natomiast chodzi o sam system to gorąco kibicuję. Nie wierzę wprawdzie aby Firefox Os zdobył znaczący udział w rynku i miał szansę powalczyć z Google, Apple czy Microsoft ale taki gracz na rynku jest bardzo potrzebny. Potrzebny po to aby pokazywać i inspirować duże firmy do większej otwartości, do nowych rozwiązań których Firefox nie będzie bał się wdrażać. Będzie to też wreszcie alternatywa dla tych którzy nie chcą wiązać się na siłę z wyżej wymienionymi korporacjami. To coś jak Linux w świecie systemów operacyjnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu