Mobile

NVIDIA Tegra 4 wkracza do smartfonów i tabletów, czyli wojny ARM vs. X86 ciąg dalszy

Karol Kopańko
NVIDIA Tegra 4 wkracza do smartfonów i tabletów, czyli wojny ARM vs. X86 ciąg dalszy
10

Wraz z kolejnymi generacjami sprzętu na rynku mobilnym robi się coraz ciaśniej. Do wyboru mamy urządzenia z chipami Qualcomma, Samsunga i Nvidii, reprezentujące front ARM i procesory Intela, a także AMD, które dopiero wprowadzają x86 w mobile. Dawni przeciwnicy stają teraz w jednym szeregu, gdyż bit...

Wraz z kolejnymi generacjami sprzętu na rynku mobilnym robi się coraz ciaśniej. Do wyboru mamy urządzenia z chipami Qualcomma, Samsunga i Nvidii, reprezentujące front ARM i procesory Intela, a także AMD, które dopiero wprowadzają x86 w mobile. Dawni przeciwnicy stają teraz w jednym szeregu, gdyż bitwa przestaje się toczyć pomiędzy pojedynczymi firmami, a przechodzi na bardziej ogólne łono architektury.

Jak do tej pory na czele stawki meldował się Intel ze swoją linią procesorów Bay Trail, która w benchmarkach wyprzedza o 30 % rozwiązania konkurentów – pisałem już o tym w tym artykule. Wtedy jednak za głównych wydajnościowych przeciwników, korporacja z Santa Clara miała urządzenia wyposażone w najnowsze dziecko Qualcomma, czyli chip Snapdragon oznaczony numerkiem 800. Sprawdźmy więc jak wypada porównanie Bay Traila do zapowiedzianego już w kilku urządzeniach układu Tegra 4 od Nvidii.

Procesor ten znajdzie się m.in. w smartfonie ZTE U998S, którego specyfikacja i zdjęcia trafiły dziś do sieci. Czterordzeniowa Tegra w tym telefonie taktowana będzie zegarem 1,8 GHza, który będzie mógł skorzystać dodatkowo z 2 GB pamięci RAM. Całość działająca pod kontrolą Androida 4.2.1, trafiła w ręce testerów, którzy postanowili zbadać szybkość tego 5 – calowego cacka w najpopularniejszym benchmarku AnTuTu.

ZTE U998S wykręcił w nim wynik zadowalający wynik 29 784 pkt. Jak przedstawia się on na tle konkurencji? Otóż, Intelowi nadal nikt nie może podskoczyć, gdyż broni się on bez problemu ze swoimi 43 416 pkt. Niestety Tegra 4 przegrywa także ze Snapdragonem 800, który dostępny jest już na rynku od kilku miesiący. Sony Xperia Z Ultra pracująca na tym właśnie chipie zdołała osiągnąć wynik prawie 35 tys. pkt.

Na przebadanie benchmarkami czeka jeszcze Temash – propozycja AMD, z którą firma chce także zaistnieć na rynku mobilnym. Na razie jednak nie wiemy, zbyt wiele o urządzeniach wyposażonych Temasha, a AMD pokazało jedynie referencyjny 11,6 – calowy tablet.

Jak na razie sytuacja na rynku mobilnym jest dość przejrzysta. Mimo małego doświadczenia w tym segmencie lideruje mu Intel, a za jego plecami czają się Nvidia i Qualcomm. Jednak to prowadzenie dotyczy jedynie szybkości pracy urządzeń, a nie ich popularności, gdyż ARM wciąż pod tym względem bije na głowę x86.

Nietrudno jest jednak przewidzieć, że skoro Bay Trail jest najlepszym rozwiązaniem na rynku to producenci będą chcieli na niego stawiać, a przynajmniej dywersyfikować swoja ofertę, jak czyni to omawiane ZTE, posiadające w swojej ofercie kilka smartfonów z procesorami Intela, a także niedawno wypuszczony na rynek telefon z system od Firefoxa.

Foto

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu