Gry

Chcesz grać mecze rankingowe w DOTA 2? Musisz podać swój numer telefonu

Paweł Winiarski
Chcesz grać mecze rankingowe w DOTA 2? Musisz podać swój numer telefonu
15

Coraz dziwniejsze rzeczy dzieją się w świecie gier sieciowych. Ale jeśli ma to pomóc w zachowaniu balansu rozgrywki i większej kulturze zabawy, jestem jak najbardziej na tak.

Valve postanowiło wprowadzić nowe metody obowiązkowego uwierzytelniania kont do gry DOTA 2 - o ile oczywiście chcecie grać na nich w meczach rankingowych. Chodzi o podanie numeru telefonu w celu weryfikacji konta. Zmiana wejdzie w życie już niedługo, bo 4 maja.

Powód? Konta smerfy

Smerf to konto dobrego gracza, które uplasowane jest w słabszym rankingu/dywizji. Oznacza to, że napotykając takiego gracza, spodziewacie się poziomu adekwatnego do tego wskazanego przy koncie. Tymczasem to weteran, który pojedzie z Wami jak z przedszkolakami. Powody zakładania tego typu kont przez doświadczonych graczy są różne - jedni lubią po prostu ostro pojechać słabszych graczy, co jest niemożliwe na ich głównych kontach, inni po prostu trenują na smerfach, nie narażając głównego konta na spadki w rankingach. Niezależnie od motywacji, natrafienie na doświadczonego gracza ukrywającego się pod słabszym kontem nigdy nie jest fajną opcją. Wie o tym również Valve i właśnie w ten sposób stara się ograniczyć tego typu praktyki.

Firma zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że wprowadzenie obowiązkowego podawania numerów telefonów nie zlikwiduje problemu i może pozytywnie wpłynąć na ilość tego typu kont w DOTA 2. Do starć nierankingowych taka weryfikacja nie będzie natomiast konieczna. Osoby, które podpięły numer telefonu wcześniej będą jeszcze musiały dokonać dodatkowej weryfikacji przed rozpoczęciem rankingowej zabawy. Numer telefonu będzie można zmienić, ale usunięty z usługi będzie uznawany za DOTA 2 za nieważny przez trzy miesiące i nie zarejestrujecie na nim nowego konta. Nie zadziałają też numery z sieciowych usług typu Google Talk.

 

Nie podoba się? To nie graj

Lubię czasem poczytać komentarze pod tego typu ogłoszeniami. Najgłośniej marudzą w nich osoby, które nie grają fair wychodząc z założenia, że przecież to ich frajda z zabawy jest jedynym, na co trzeba zwracać uwagę. Tymczasem warto pamiętać, że gdzieś tam po drugiej stronie siedzi grupa osób, które stają wręcz na głowie, by dobrze grało się wszystkim. Osoby te muszą sobie radzić z cheaterami, ustalać jakieś rozsądne kary za uciekanie z rozgrywki, dbać o bezpieczeństwo sieciowych usług - znowu inni siedzą tygodniami czy miesiącami nad balansem jednej postaci. Podanie numeru telefonu w celu weryfikacji konta nie jest ni czym nadzwyczajnym i kompletnie nie rozumiem poruszenie wokół tego nowego mechanizmu. No chyba, że ktoś ma usilną chęć psucia zabawy innym. Ale może wtedy najlepiej po prostu usunąć konto.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Valvedota 2