Motoryzacja

Dojazdolator, czyli jak stolica zachęca do przesiadki z samochodu na komunikację miejską

Grzegorz Ułan
12

Wczoraj na stronach Warszawskiego Transportu Publicznego pojawiło się nowe interaktywne narzędzie do wyliczenia kosztów transportu samochodem do/z pracy. To jeden z projektów udostępnionych w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Europejski Tydzień Mobilności trwa od 16 września do 22 września, i zakończy się Europejskim Dniem bez Samochodu. 22 września od 00:00 do 23:59 korzystanie ze wszystkich pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego oraz z parkingów P+R będzie bezpłatne.

Jednak stolica nie zamierza poprzestać tylko na tym jednym dniu zachęty do korzystania z transportu publicznego, chciałaby aby kierowcy masowo wybierali ten rodzaj przemieszczania się po mieście, w miejsce wyboru własnego samochodu.

W tym celu udostępnione zostało narzędzie/kalkulator o wdzięcznej nazwie Dojazdolator. Dzięki niemu, możemy wyliczyć dzienny i miesięczny koszt korzystania z samochodu w porównaniu z kosztem, jaki poniesiemy przy wyborze w to miejsce komunikacji miejskiej.

Dojazdolator – to interaktywne narzędzie, które pomaga określić koszty dojazdów do pracy samochodem. Można sprawdzić, co się bardziej opłaca – podróże autem czy Warszawskim Transportem Publicznym. Na stronie internetowej dojazdolator.wtp.waw.pl jest narzędzie, dzięki któremu każdy kierowca dojeżdżający do pracy samochodem może wyliczyć, ile go to kosztuje.

Wystarczy uzupełnić wymagane pola – liczbę litrów benzyny spalaną na 100 km, liczbę kilometrów pokonywaną w drodze do i z pracy, koszty parkowania oraz aktualną cenę paliwa, no i tym samym wyliczyć nasze miesięczne koszty dojazdów.

Dla przykładu, przy spalaniu 9l/100 km, długości trasy przejechanej trasy 25 km, kosztu parkingu za dzień roboczy - 30 zł i litra paliwa po 6,30 zł, łączny miesięczny koszt wynosi nas 880 zł (20 dni roboczych).

Co przekłada się na 44 zł dziennego kosztu. W to miejsce ZTM Warszawa proponuje bilet miesięczny za 98 zł, który uprawnia do przejazdów komunikacją miejską i korzystania z parkingów P&R przez cały miesiąc, dzięki czemu możemy miesięcznie zaoszczędzić 782 zł.

Skusicie się do przesiadki? Swoje kosztu dojazdu do pracy i z powrotem dla własnego auta, możecie wyliczyć na stronie pod tym linkiem.

Źródło: ZTM Warszawa.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news