Motoryzacja

Rosja rozkręca sprzedaż nowych aut: dopłaty finansowe faktyczną pomocą dla obywateli

Marek Adamowicz
Rosja rozkręca sprzedaż nowych aut: dopłaty finansowe faktyczną pomocą dla obywateli
10

W coraz większej ilości państw, rząd dokłada się do zakupu nowych samochodów przez obywateli. Rosja też ma ten mechanizm, który zdecydowanie się sprawdza.

Wczoraj wspominaliśmy o tym, jak skonstruowany będzie program wsparcia finansowego przez państwo dla kupujących samochody elektryczne w Polsce. Z prostych rachunków wyniknęło, że na dofinansowanie może liczyć niewielka grupa, dość zamożnych obywateli. Z danych, które trafiły do Internetu wynika, że dużo lepiej z pomocą finansową dla obywateli, w kwestii zakupu nowego samochodu radzi sobie rząd Federacji Rosyjskiej. Lokalne programy dopłat skierowane są do zdecydowanie szerszego kręgu nabywców.

Dofinansowanie zakupu nowych aut w Rosji: polski pomysł na dotacje

Jeśli chodzi o polski pomysł na dofinansowanie zakupu samochodu to w telegraficznym skrócie: rząd Mateusza Morawieckiego przygotował przepisy, które spowodują utworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Właśnie do tej instytucji będą mogli zwrócić się obywatele o dotację na zakup samochodu ekologicznego. Zapisy ustawy o elektromobilności w zdecydowany sposób preferują jednak zakupy aut elektrycznych, które w Polsce są jednymi z droższych aut – wystarczy wspomnieć, że ceny takich pojazdów rozpoczynają się od około 150 000 zł. Jak zapewniał minister energii każdy obywatel może liczyć się z dofinansowaniem na poziomie nawet 25 000 zł. Skąd jednak wziąć na to pieniądze?

Okazuje się, że de facto zrzucimy się na to wszyscy. Bowiem pieniądze na funkcjonowanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu pochodzić mają m.in. z opłaty akcyzowej (wliczonej m.in. w cenę paliwa) oraz z nowej opłaty emisyjnej, która również zostanie wliczona w koszt paliwa, jednak w tym wypadku największe polskie koncerny paliwowe zapowiedziały wzięcie jej na siebie. Mało to jednak prawdopodobne by nie odbiło się to jednak na kieszeniach kierowców. Okazuje się, że dużo powszechniejsze są dopłaty u naszych wschodnich sąsiadów.

Dofinansowanie zakupu nowych aut w Rosji: Rosjanie robią to lepiej

Państwowe dotacje na zakup nowych samochodów stają się coraz popularniejszym i powszechniejszym rozwiązaniem. Na taki ruch zdecydował się również rząd Federacji Rosyjskiej, który poprzez Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformował właśnie o zakończeniu pierwszej tury dopłat do zakupu nowych aut przez obywateli. Rosyjski pomysł opiera się na dwóch programach: „pierwszy samochód” i „samochód rodzinny”. Z danych udostępnionych przez urzędników wynika, że tylko w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku z państwowej pomocy skorzystało około 86 000 rosyjskich obywateli.

Rosyjskie Ministerstwo zakładało, że w okresie pierwszego etapu z państwowej pomocy skorzysta około 80 000 beneficjentów. Wyniki przekroczyły zakładane etapy, a w ramach programu „pierwszy samochód” kupiono 39 000 aut, a w ramach „samochodu rodzinnego” ponad 47 000 pojazdów. Duże wzrosty zanotowano również wśród klientów instytucjonalnych, którzy zdecydowali się na skorzystanie z dopłat do ponad 20 000 umów leasingowych. W tym wypadku w zależności od programu nabywcy mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości 10% ceny auta lub na preferencyjne kredyty i leasingi.

Całość pomocy państwowej spowodowała wzrost popytu na nowe samochody aż o 20,5% w porównaniu do zeszłego roku, a z rosyjskich salonów wyjechało łącznie ponad 545 000 sztuk. Choć pomoc państwowa jest wynikiem dużego załamania rynku, jednak trzeba przyznać, że w tej kwestii Rosjanie radzą sobie lepiej od naszych polityków.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu