Motoryzacja

Znikną problemy z transportem po dużych zakupach w IKEA! Zobacz jak możesz przewieźć wymarzoną szafę

Marek Adamowicz
Znikną problemy z transportem po dużych zakupach w IKEA! Zobacz jak możesz przewieźć wymarzoną szafę
10

Już od dzisiaj przy kilku sklepach IKEA w całej Polsce pojawiły się samochody dostawcze, które można wynająć na minuty. Małe dostawczaki staną przy największych centrach handlowych.

Usługa Carsharingu, czyli wynajmu samochodu na minuty zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Mowa tutaj głównie o pożyczaniu małych aut, które idealnie sprawdzają się w poruszaniu po zatłoczonym centrum miasta. Ikea przy współpracy z Traficarem prowadziła pilotażowy program wynajmu aut dostawczych w Krakowie. Teraz możliwość ta pojawi się też w innych miastach Polski.

IKEA rozszerza współpracę z Traficar: kolejne sklepy z wynajmem aut na minuty

Pilotażowy program wynajmu samochodów dostawczych na minuty prowadzony był w Krakowie od września 2017 roku. Wtedy też do dyspozycji klientów oddano 6 egzemplarzy renault Kangoo z przedłużonym rozstawem osi. Efekty testów pokazały, że klienci sklepów IKEA bardzo chętnie wybierali ten nowe metody transportu swoich zakupów. Z szacunków wynika, że jeden pojazd w usłudze wynajmu na minuty może zastąpić od 8 do 20 aut prywatnych – w zależności od intensywności użytkowania. A to już znacząco wpływa m.in. na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji czy ruchu w mieście.

Dlatego też do końca maja bieżącego roku na terenie parkingów przy sklepach IKEA w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu pojawią się specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe (oznaczone kopertami i tabliczkami informacyjnymi), gdzie parkować będą dostawcze samochody Traficar – można też tam zakończyć wynajem osobowego Traficara. Usługa nazywana TrafiCargo umożliwia krótkoterminowe wypożyczenie Renault Kangoo VAN, który oferuje m.in. przestrzeń ładunkową wymiarach 110x120x190 cm (i pojemności nawet 4600 litrów), a przy złożonym przednim siedzeniu zabierze ładunek o długości nawet 290 cm. Maksymalna ładowność  wynajętego „Kangura” to 800 kg!

W wypowiedziach dla mediów przedstawiciele Traficara przyznają, że sami są zaskoczeni wynikami krakowskich testów: „Kiedy we wrześniu 2017 roku wystartowaliśmy z usługą w Krakowie, nie spodziewaliśmy się, że tak szybko zdobędzie uznanie. Zobaczyliśmy też, że w całej Polsce użytkownicy Traficara są zainteresowani tego typu opcją. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na ich potrzeby i rozszerzyć flotę samochodów dostawczych w miastach, w których dostępny jest Traficar! Dodatkowo postanowiliśmy tego rodzaju usługę nazwać TrafiCargo, ponieważ różni się od floty Traficara wielkością oraz sposobem użytkowania – mówi Konrad Karpiński, Dyrektor Operacyjny w firmie Traficar.

IKEA rozszerza współpracę z Traficar: jak to działa?

Usługa wynajmu samochodów na minuty jest bardzo prosta w obsłudze. Do skorzystania z możliwości wynajmu wymagana jest mobilna aplikacja. Przy je pomocy (po zalogowaniu się i aktywowaniu konta) użytkownik wyszukuje najbliżej zaparkowany pojazd i rezerwuje go. Następnie ma 15 minut na dotarcie do pojazdu i zeskanowanie kodu QR by dostać się do wnętrza. Od tej chwili może ruszać w drogę. Zakończenie wynajmu możliwe jest w dowolnym miejscu wyznaczonej strefy (tutaj również podpowiedzi można szukać w aplikacji), a koszty związane z wynajmem dostawczego Renault są takie same jak w przypadku auta osobowego – 80 groszy za 1 kilometr, 50 groszy za 1 minutę jazdy i 10 groszy za każdą minutę postoju.

Podejrzewamy, że usługa wynajmu samochodów osobowych i dostawczych nie jest ostatnim słowem, które Traficar powiedziało na polskim rynku.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu