Felietony

Dodatkowy ekran E-Ink w iPhone 5? To możliwe dzięki popSLATE!

Marcin Kamiński
Dodatkowy ekran E-Ink w iPhone 5? To możliwe dzięki popSLATE!
6

Mimo, iż nigdy nie miałem potrzeby zamontowania w swoim telefonie dodatkowego wyświetlacza, taka opcja wydaje się całkiem użyteczna. Dodatkowy ekran typu E-Ink można dokupić do telefonu iPhone 5, co daje dostęp do szeregu ciekawych możliwości: od wyświetlania pokazu zdjęć jako wygaszacza ekranu, po...

Mimo, iż nigdy nie miałem potrzeby zamontowania w swoim telefonie dodatkowego wyświetlacza, taka opcja wydaje się całkiem użyteczna. Dodatkowy ekran typu E-Ink można dokupić do telefonu iPhone 5, co daje dostęp do szeregu ciekawych możliwości: od wyświetlania pokazu zdjęć jako wygaszacza ekranu, po pokazywanie interesujących informacji jak choćby mapa czy pogoda. Znany z czytników e-booków ekran pobiera bardzo mało energii, przez co korzystanie z niego nie skraca znacząco żywności baterii. Brzmi rewelacyjnie!

Technologia E-Ink to doskonałe rozwiązanie do wyświetlania tekstu. Pobierający niewiele energii wyświetlacz mimo braku kolorów może posłużyć do pokazywania wielu użytecznych informacji, a jego główną zaletą jest niski pobór energii. Na ciekawy pomysł wykorzystania takiego ekranu wpadli autorzy projektu popSLATE. Jest to dodatkowy wyświetlacz, który zamontować możemy na tylnej części obudowy telefonu iPhone 5.

Zamontowany z tyłu iPhone'a ekran posłuży nam do wielu rzeczy: od pokazu zdjęć wykonanych za pomocą aparatu, aż po wyświetlanie przydatnych informacji takich jak przepisy kulinarne, opisy ćwiczeń fizycznych czy aktualna mapa otoczenia. Możliwe będzie również konfigurowanie wedle własnych potrzeb ekranu startowego dla wyświetlacza popSLATE.

Twórcy popSLATE udostępniają API, dzięki któremu możliwe jest tworzenie własnych aplikacji do obsługi dodatkowego ekranu. Można więc podejrzewać, że sposoby na wykorzystanie wyświetlacza na tyle smartfona zależeć będą jedynie od pomysłowości klientów i programistów.

Obecnie twórcy popSLATE szukają funduszy na ralizację swojego pomysłu. Zbiórka odbywa się za pomocą serwisu Indiegogo - do jej końca pozostało jeszcze ponad 40 dni, a mimo to z oczekiwanych 150,000 dolarów uzbierano już przeszło 126 tysięcy USD. Aby stać się jednym z pierwszych właścicieli dodatkowego ekranu, należy wyłożyć równowartość 99 dolarów amerykańskich.

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat popSLATE. Mi pomysł bardzo przypadł do gustu - wykorzystanie pobierającego bardzo mało energii ekranu E-Ink pozwoli mieć dostęp do interesujących danych, a jednocześnie zaoszczędzić baterię w telefonie i przedłużyć znacząco jego działanie. Dzięki otwartemu API z kolei z pewnością z czasem doczekamy się dodatkowych aplikacji, znacznie poszerzających możliwości zestawu. Ciekawe, kiedy takie rozwiązania staną się standardem w smartfonach...

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneMobile