Startups

Dobry ruch Agory - czy jednak AdTaily będzie teraz dla wszystkich atrakcyjne?

Grzegorz Marczak
Dobry ruch Agory - czy jednak AdTaily będzie teraz dla wszystkich atrakcyjne?
30

Agora w ostatnim czasie wykonała kilka dobrych ruchów jeśli chodzi o portfolio swoich serwisów i usług. Jednym z ostatnich jest kupienie ponad 50% udziałów w nowym systemie reklamy AdTaily (na blogu opisywałem już ten system więc jeśli ktoś nie wie o co chodzi to zapraszam do przeczytania) więc nie...

Agora w ostatnim czasie wykonała kilka dobrych ruchów jeśli chodzi o portfolio swoich serwisów i usług. Jednym z ostatnich jest kupienie ponad 50% udziałów w nowym systemie reklamy AdTaily (na blogu opisywałem już ten system więc jeśli ktoś nie wie o co chodzi to zapraszam do przeczytania) więc nie będę teraz się powtarzał). Jest to dla Agory idealne narzędzie chociażby do monetyzacji Bloxa czyli sieci blogów, która to od dawna zapowiadała, że da użytkownikom możliwość zarabiania na blogach.

Dla mnie informacja o sprzedaży przez autorów Adtaily swojego serwisu była dość zaskakująca - system właściwie dopiero wychodził z fazy testów i otwierał rejestrację dla reklamodawców i wydawców. Perspektywy były chyba całkiem niezłe no i był duży partner w postaci Agory.

Dlaczego więc AdTaily się sprzedało? Uzależnienie od jednego dużego partnera na dłuższą metę nie było by pewnie dobre dla serwisu i prędzej czy później mogło się skończyć trudną do odrzucenia propozycją finansową. Czy tak było i tym razem tego nie wiem. Mam nadzieję, że twórcy zarobili swoje (bo informacja, że kwota transakcji była poniżej miliona złotych to niezły PR ale bez żadnej treści) a system którego właścicielem stała się duża korporacja będzie dobrze się rozwijał.Zastanawia mnie tylko czy AdTaily nie straci na tej transakcji możliwości współpracy z innymi dużymi podmiotami, którzy teraz nie koniecznie będą chcieli wiązać się z tym serwisem skoro jest w rękach Agory?

Drugim nurtującym mnie pytaniem jest czy teraz AdTaily będzie źródłem dochodów tylko dla Agory, jej blogów i serwisów? Możliwe, że jestem za bardzo podejrzliwy ale z drugiej strony biznes to biznes i może okazać się, że reklamy w pierwszej kolejności będą szły tam gdzie handlowcom i samej Agorze będzie się to najbardziej opłacało.

Mam jednak nadzieję, że moja przewidywania się nie sprawdzą. Myślę, że twórcom AdTaily należą się gratulację za stworzenie ciekawego systemu, zainteresowanie nim dużego internetowego gracza i udaną transakcję sprzedaży (system będzie cały czas rozwijany pod ich nadzorem i według ich planów - a przynajmniej tak zakładam)

Ps. Przy okazji - Agora zamknęła właśnie Gwar.pl - serwis który miał być konkurentem dla wykopu, który nigdy chyba nikoto w Agorze nie interesował i który od samego początku został postawiony bez opiek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu