Disney przygotowuje się do uruchomienia nowego serwisu VOD, który ma być międzynarodowym odpowiednikiem Hulu.
Hulu - oglądacie ich seriale, nie znacie platformy
Od pierwszej chwili, gdy tylko dowiedziałem się o serwisie Hulu i jego ofercie, zapragnąłem, by dotarła ona także do Europy, a w tym do Polski. Amerykańska usługa VOD jest ciekawym połączeniem udziałów i ramówek kilku stacji telewizyjnych, od ładnych paru lat przygotowuje także własne seriale, filmy i dokumenty określane mianem Hulu Original. To oni odpowiedzialni są za "Opowieść podręcznej", "Castle Rock" czy powrót "Veroniki Mars", a także prześwietny dokument "Hillary".
Cudowne wieści dla polskiego kina. HBO zamieni polski film „Hejter” w serial
Produkcje oryginalne Hulu docierają do nas za sprawą przeróżnych usług VOD i stacji telewizyjnych, dlatego na ich brak nie możemy narzekać. Powodem do zmartwień są treści, które Amerykanie mogą oglądać na Hulu, a które częściowo w Polsce w ogóle nie są dostępne. Jeśli Kamil Świtalski przeczyta ten tekst, to na pewno do głowy przyjdzie mu serial "Empire" - jest jego fanem, a ja chciałbym zostać tym fanem, więc...
Nowa usługa VOD Star od Disney
Disney, które ma teraz decydujące zdanie o losie Hulu, nie uczyni jednak Hulu serwisem globalnym. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, a w grę wchodzą licencje, umowy, kwestie reklamodawców oraz niemałe pieniądze. Hulu powstawało pod każdym względem z myślą o amerykańskim widzu i ukształtowanie tej oferty na nowo pod mieszkańców wielu krajów Europy, Azji i innych kontynentów nie byłoby łatwe. Mniej trudnym zadaniem jest stworzenie usługi VOD od nowa, która będzie ukierunkowana na międzynarodowego odbiorcę.
Oczekiwania są ogromne. 4. sezon Stranger Things – zwiastuny, zapowiedzi. Co już wiemy?
Disney ogłosiło, że nosić ona będzie nazwę Star, a w katalogu znajdziemy produkcje od takich twórców jak ABC, FX, Freeform, Searchlight oraz 20th Century Studios. Są to więc podmioty, w których Disney ma udziały. Według zapowiedzi nie powinniśmy się spodziewać na Star tytułów na licencji, które byłyby nabywane od innych nadawców. To byłaby największa różnica względem Hulu, które posiada treści od sporej liczby zewnętrznych studio i dystrybutorów.
Czy i kiedy Hulu trafi do Polski?
Czy w świetle takich zapowiedzi można w ogóle brać pod uwagę debiut Hulu w naszym kraju? Poprzedni CEO Disney'a, Bob Iger, mówił o planach rozszerzenia działalności serwisu na inne regiony, ale jego następca Bob Chapek stwierdził, że takich ruchów firma nie będzie wykonywać i skupi się na zbudowaniu zasięgów nowej usługi Star.
Czy Star zastąpi Hulu w USA? A może Star z własnymi, a Hulu ze wszystkimi licencjonowanymi treściami ostatecznie wystartują na globalnym rynku? Sytuacja jest niezwykle skomplikowana i odnoszę wrażenie, że sami włodarze giganta nie podjęli ostatecznej decyzji. Przed nimi jeszcze debiut Disney+ w kolejnych nowych regionach, w tym w Polsce i niewykluczone, że dopiero po ustatkowaniu się tej usługi, konglomerat ruszy po nowych-starych klientów z serwisem pod zupełnie nowym szyldem.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu