Xbox

DirectStorage trafi z Xboxa na PC. To kiedy komputery znów wyprzedzą konsole?

Kamil Świtalski
4

Microsoft cały czas dąży do jak największej unifikacji swoich systemów. Tworzenie gier na ich nadchodzącą konsolę Xbox Series oraz PC z Windows 10 ma szansę stać się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Mówiło się o tym sporo przy okazji ogłoszenia DirectX 12 Ultimate, ale jeżeli myśleliście że na tym koniec — to nic z tych rzeczy. Kolejnym krokiem by ułatwić (i usprawnić) tworzenie gier w obrębie dwóch platform będzie API DirectStorage, wchodzące w skład Xbox Velocity Architecture, serca konsoli Xbox Series X. A poza tym komputerowe wydania gier skorzystają z najważniejszej sztuczki DirectStorage, czyli ekspresowego przekazywania danych!

DirectStorage także na PC. Komputery nie zostaną w tyle

Szybkość jest słowem kluczem od pierwszych zajawek i zapowiedzi nowej generacji konsol. Zarówno Sony jak i Microsoft jak mantrę powtarzają o tym jak szybko będzie, jak krótkie będą czasy ładowania oraz jak NVMe SSD zrewolucjonizują rynek konsol. Ale okazuje się, że nowa, zapowiedziana wczoraj, rodzina kart graficznych Nvidia GeForce RTX 30 będą w stanie powtórzyć konsolowe sztuczki dzięki nowozaimplementowanemu API. Przejmą część zadań obecnie realizowanych przez procesory — i to właśnie GPU pobiorą i zdekompresują dane. Dzięki obecności DirectStorage, twórcy będą mogli powielać schematy na obu platformach. Poza znacznie krótszymi czasami ładowania, światy będą mogły być większe i bardziej szczegółowe. To właśnie elementy których gracze oczekują: ma być piękniej, ładniej, szybciej i jeszcze bardziej realistycznie.

Pierwsze testy dla szerszej publiczności mają odbyć się w przyszłym roku, a pierwsi twórcy mają dostęp do niej już teraz, by możliwie jak najszybciej ustandaryzować pewne kwestie z nią związane. A jeżeli nowe konsole będą sprzedawać się jak świeże bułeczki — to nie jest wcale wykluczone, że i na komputerach będzie ich coraz więcej. Tyle nowych, pięknych, rzeczy trafi do nowych konsol, a wygląda na to, że nawet jeżeli nie w dniu premiery, to raptem kilka miesięcy później — gamingowe PC i tak zostawią je daleko w tyle.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Wszystko o Xbox Series X