Kupujemy wzrokiem, lubimy designerskie kształty i wzory. Otaczająca nas przestrzeń musi w jakimś stopniu być estetyczna i nie inaczej jest z będącymi jej częścią urządzeniami. W Warszawie przyznano właśnie nagrody DesignEuropa Awards, a wśród finalistów znaleźli się również Polacy.
Rozdano DesignEuropa Awards w Warszawie. Dwa polskie projekty w finale!
Polski Fibaro Intercom oraz Braster znalazły się w gronie finalistów konkursu. Nagrody powędrowały jednak w inne dłonie.
W kategorii "Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa" zwyciężył automatyczny system nadawania bagażu do zastosowania na lotniskach Air.Go 2.0 opracowany przez Duńczyków. Ma umożliwiać zmniejszanie kolejek na lotniskach przy odprawach biletowo-bagażowych. Jury konkursu wyróżniło ten projekt jako „zaspokajający potrzeby użytkownika i rozwiązujący problemy” oraz podkreśliło, w jaki sposób urządzenie łączy się ze swoim otoczeniem z korzyścią dla użytkownika końcowego.
W kategorii "Przemysł to" nagrodę zgarnął natomiast Zrobotyzowany system do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno należący do Siemens Healthcare GmbH. Rozwiązanie to pozwala personelowi medycznemu wykonywać zabiegi z zachowaniem optymalnego dostępu do pacjenta, a także chronić przed zakażeniami zwiększając jego bezpieczeństwo. Jury doceniło spójność myśli projektowej tego produktu, a także ogólną strukturę i kompozycję, dostrzegając zorientowanie na potrzeby chorych.
Nagrodę za całokształt osiągnięć przyznano Hartmutowi Esslingerowi, niemieckiemu projektantowi przemysłowemu, który odnosi sukcesy na całym świecie od pięciu dekad. Jednym z jego najbardziej znanych dokonań Esslingera jest stworzenie w latach .80 języka designu dla marki Apple znanego jako „Snow White”. Pracował jednak też dla takich marek, jak Sony, Disney, Siemens, Lufthansa i Louis Vuitton. Przez całą karierę przyświecało mu motto "forma podąża za emocjami". Aktualnie pracuje jako wykładowca na uniwersytecie w Szanghaju.
Konkurs DesignEuropa Awards jest zorganizowany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), zdecentralizowaną agencję UE. Wydarzenie stanowi okazję, by uhonorować doskonałe wzornictwo oraz zarządzanie wzorami przemysłowymi wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW). ZWW jest jednolitym prawem własności intelektualnej, regulowanym przez EUIPO i ważnym we wszystkich 28 państwach członkowskich UE.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu