Fotografia

Aberracja chromatyczna już nam nie straszna. Naukowcy wynaleźli sposób jak się pozbyć tego nieprzyjemnego efektu

Piotr Kurek
Aberracja chromatyczna już nam nie straszna. Naukowcy wynaleźli sposób jak się pozbyć tego nieprzyjemnego efektu
7

Wracacie z wakacji, zasiadacie wspólnie z bliskimi lub znajomymi do obejrzenia uwiecznionych na zdjęciach wspomnień. Waszym oczom ukazuje się dość nieprzyjemny widok wielobarwnych poświat. To właśnie aberracja chromatyczna. Już wkrótce ten problem zostanie wyeliminowany na zawsze.

Aberracja chromatyczna towarzyszy nam od początków istnienia fotografii, także tej czarno-białej, którą korygowało się specjalnymi filtrami i po dziś dzień nie jest ją łatwo zwalczyć. Niebieskie, zielone, czy fioletowe poświaty widoczne wokół obiektów znajdujących się poza głębią ostrości od lat korygowane są programowo w nowoczesnych smartfonach lub zewnętrznych narzędziach, np. Adobe Photoshop, czy Adobe Lightroom. Tę wadę można minimalizować także za pomocą układów zbudowanych z różnych typów i kształtów soczewek.

Zobacz też: Sony Xperia XZ2 Premium – najlepszy aparat fotograficzny z funkcją dzwonienia?

Technologia ta powstała ok. 1730 roku i wciąż jest wykorzystywana po dziś dzień. Jednak ze względu na skomplikowane i precyzyjne polerowanie soczewek, cenę i wielkość samych układów, nie jest to praktyczne rozwiązanie dla nowoczesnych urządzeń zdolnych do robienia zdjęć. Z pomocą przychodzą naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS), którzy wymyślili sposób pozbycia się aberracji chromatycznej.

Metacorrector

Zobacz też: Fotograficzne ograniczenia smartfonów. Czy komuś przeszkadzają?

Metacorrector -- to tajemnicza nazwa jednowarstwowej powierzchni stworzonej z nanostruktur, która w skuteczny sposób redukuje do minimum niemal wszystkie problemy związane z aberracją chromatyczną. Nałożona na soczewkę warstwa nanostruktur to zdecydowanie tańszy i wygodniejszy sposób walki z tą wadą. Może być wykorzystywana zarówno na nieskomplikowanych układach optycznych aparatów fotograficznych, także tych mobilnych lub w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach -- naukowcy przeprowadzali testy między innymi na 14-soczewkowym mikroskopie o wysokiej rozdzielczości. Metacorrector poradził sobie z aberracją w całym widmie światła widzialnego. Naukowcy liczą, że z czasem uda im się udoskonalić technologię by całkowicie wyeliminować zjawisko aberracji chromatycznej.

Poniżej zdjęcie przedstawiające porównanie obrazu z mikroskopu z wykorzystaniem warstwy metacorrector (lewy) i działającym w tradycyjny sposób (prawy).

Źródło: SEAS

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu