Startups

Demonstrator II, czyli pół miliarda na rozwój dla polskich firm!

Grzegorz Marczak
Demonstrator II, czyli pół miliarda na rozwój dla polskich firm!
4

Wkrótce, bo od 7 stycznia do 29 lutego 2016 r., będzie można zgłaszać wnioski do nowej edycji konkursu Demonstrator (Program NCBR realizowany w ramach poddziałania 1.1.2 PO Inteligentny Rozwój). O dofinansowanie będą mogły się ubiegać zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Jeś...

Wkrótce, bo od 7 stycznia do 29 lutego 2016 r., będzie można zgłaszać wnioski do nowej edycji konkursu Demonstrator (Program NCBR realizowany w ramach poddziałania 1.1.2 PO Inteligentny Rozwój). O dofinansowanie będą mogły się ubiegać zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa.

Jeśli nie natknęliście się wcześniej na informacje o Demonstratorze to przybliżę wam ideę tego programu. Przede wszystkim, to nie jest program dla startupów, które poszukują pieniędzy na działalność, od tego są inne działania.

Konkurs, dla kogo?

Konkurs polega na wyłonieniu do dofinansowania innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych. Całość oceny składanych wniosków zamyka się w ciągu 90 dni, jest to więc relatywnie szybki proces. Co jest oceniane? m.in. charakter i innowacyjność projektu, zespół badawczy i kadra zarządzająca, kwestia własności intelektualnej, rezultaty projektu czy opłacalność wdrożenia.

Demonstrator jest programem, który dotyczy prac B+R związanych z przygotowaniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej. Wymogiem konkursu jest to, że firmy, które konkurują o wsparcie, zgłaszają projekty, które reprezentują zaawansowany poziom gotowości technologicznej, tzn. posiadają prototyp. Dofinansowanie ma pomóc przedsiębiorcy przetestować daną technologię, produkt i zweryfikować, czy jest ona przygotowana do wprowadzenia na rynek. Poszukiwane projekty to takie, które zakończą się komercjalizacją, czyli wdrożeniem efektów badań.

Jak widać Demonstrator to program przeznaczony dla większych przedsięwzięć, o czym świadczą też kwoty dofinansowania.

O jakich pieniądzach mówimy? W sumie w programie dostępne jest 500 milionów złotych. Minimalna wartość kosztów projektu wynosi 5 mln zł- w przypadku projektu realizowanego przez przedsiębiorcę z sektora MŚP oraz 20 mln zł - w przypadku projektu realizowanego przez dużego przedsiębiorcę.

W pierwszym, rozstrzygniętym we wrześniu tego roku Demonstratorze, wsparto 20 projektów, które łącznie otrzymają 280 milionów złotych dofinansowania. Wśród wybranych projektów znalazła się na przykład 6-osiowa elektryczna lokomotywa wielosystemowa dla ciężkich składów towarowych, demonstrator technologii lekkiego wiropłata dwusilnikowego, z elektrycznym wspomaganiem wirnika głównego oraz opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania przeciwciała monoklonalnego, stosowanego w terapii stwardnienia rozsianego.

Dlaczego Demonstrator?

Koszty R&D (czyli badań i rozwoju) są to przeważnie bardzo duże pieniądze, na wydanie których stać jest tylko naprawdę duże firmy. Dla przykładu taki Huawei inwestuje w badania i rozwój rocznie 10% swoich przychodów, zatrudniając w dwóch dużych kompleksach aż 7 tysięcy badaczy i naukowców.

Dofinansowanie R&D poprzez pieniądze z programów unijnych odbieram więc bardzo pozytywnie. Szczególnie, że są one dostępne nie tylko dla dużych korporacji, które i tak prowadzą badania, ale również dla mniejszych przedsiębiorstw. Demonstrator może dać im szanse na zaistnienie w obszarach, do tej pory dla nich niedostępnych.

Od 7 stycznia 2016 można składać wnioski - tę datę warto zapamiętać, więcej informacji o Demonstratorze znajdziecie na stornach NCBR

--
Tekst powstał przy współpracy z NCBR.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

inwestycjestartups