W końcu się doczekaliśmy. Intel zaprezentował rodzinę niskonapięciowych procesorów piątej generacji znanych też jako Broadwell. Tradycyjnie ma być szy...
Debiutują długo oczekiwane procesory Broadwell od Intela. 14 nm w laptopach staje się faktem
W końcu się doczekaliśmy. Intel zaprezentował rodzinę niskonapięciowych procesorów piątej generacji znanych też jako Broadwell. Tradycyjnie ma być szybciej, wydajniej, bardziej energooszczędnie i w długo oczekiwanych 14 nm.
Łącznie na rynek trafia 14 nowych, niskonapięciowych procesorów z rodziny Core przeznaczonych na rynek konsumencki oraz biznesowy. Większość z nich, bo aż 10, to układy o TDP 15 W wyposażone w GPU Intel HD Graphics. Zobaczymy jednak też 4 modele z TDP 28 W i GPU Intel Iris Graphics. Wszystko to dopełniają Pentiumy i Celerony. To oczywiście nie koniec, bo pod koniec stycznia mamy zobaczyć modele biznesowe vPro. Na potężne jednostki dla laptopów i desktopów cechujące się TDP 45 W i wyższym poczekamy jednak jeszcze przynajmniej do połowy 2015 roku.
Jak podaje producent nowa generacja to aż o 35 proc. więcej tranzystorów i o 37 proc. mniejsza powierzchnia chipów w porównaniu z układami z rodziny Haswell. Przekłada się to na wzrost wydajności. Tutaj Intel rzuca procentami: w rozwiązaniach 3D ma to być nawet 22 proc., a w przypadku konwersji wideo - 50 proc. A wszystko to przy nawet o półtorej godziny dłuższym czasie pracy na baterii.
Niewątpliwie najmocniejszym punktem programu są GPU z rodziny Iris, które obsługują DirectX 12 oraz radzą sobie z wideo w rozdzielczości 4K (również przy streamingu bezprzewodowym) dekodując formaty VP8, VP9 i HEVC. Ale nie tylko na nią warto zwrócić uwagę. Intel postawił również na technologie, które mają zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy z komputera. Mowa tutaj m.in. o dobrze znanym i udoskonalonym WiDi (Wireless Display), a także debiutującym RealSense 3D, dzięki któremu możemy wydawać polecenia za pomocą ruchów dłonią lub ręką. To również fundament dla takich rozwiązań jak inteligentny asystent głosowy rozpoznający nasze komendy czy autoryzacja oparta na rozpoznawaniu twarzy, co dzięki kamerkom z czujnikami laserowymi ma być niepodatne na oszustwa.
Nie można pominąć też całej otoczki. Wraz z nowymi procesorami debiutują nowe, znacznie bardziej energooszczędne moduły WiFi zgodne ze standardem 802.11 ac, a także odświeżone karty dźwiękowe wykorzystujące intelowską technologię SmartSound.
Intel wierzy, że rodzina Broadwell to dostateczny powód, aby wymienić właśnie komputer. Posiadacze laptopów sprzed 4-5 lat mają odczuć zdecydowaną różnicę w większości codziennych scenariuszy, a dzięki tej całej futurystycznej otoczce zasmakować nieco przyszłości i zweryfikować sposób, w jaki patrzą na swoje komputery. Premiera architektury Broadwell to również wyraźny podział linii Core na nastawione na wydajnosć układy i3, i5 oraz i7, a także zdecydowanie bardziej mobilne i energooszczędne Core M, które poznaliśmy już kilka miesięcy temu. Widać zatem, że rynek mobilny jest stale traktowany przez Intela bardzo poważnie - mimo bardzo rozbudowanej laptopowej oferty.
Lista nowych procesorów Intela z rodziny Broadwell
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu