Telekomy

Darmowy roaming jednak bez ograniczeń czasowych, ale pod kontrolą operatorów

Grzegorz Ułan
Darmowy roaming jednak bez ograniczeń czasowych, ale pod kontrolą operatorów
23

Ostatnia propozycja Komisji Europejskiej - 90 dni w roku bez dodatkowych opłat roamingowych, została szybko wycofana, w zamian dostajemy kolejną, która oddaje kontrolę nadużyć w tym zakresie operatorom.

Z zasady więc, będąc w roamingu będziemy mogli korzystać z niego bez dodatkowych opłat i ograniczeń czasowych. Jednak aby nie narażać operatorów na straty związane z nadużyciami, KE pozwoli im na nakładanie dodatkowych opłat w przypadku stwierdzenia, że dany klient na przykład częściej korzysta z usług w roamingu, niż w swoim kraju. Takie rozwiązanie ma zapobiec hurtowym kupowaniu kart SIM w krajach, gdzie usługi komórkowe są tanie i sprzedawanie w krajach, gdzie jest kilkakrotnie drożej.

Spodziewam się tu wielu problemów, w związku z takim postawieniem sprawy przez KE, a w szczególności wielu skarg klientów, związanych z niewłaściwą interpretacją operatorów, naszej aktywności w roamingu. Pierwszy z brzegu przykład, to kierowcy TIR-ów, którzy często w trasie za granicą są wiele miesięcy w roku.

Myślę, że to nie koniec batalii związanej z darmowym roamingiem, nawet jeśli jej kształt nie zmieni się już do czerwca 2017, to na pewno „w praniu” wyjdzie wiele problemów z tego, które będzie trzeba rozwiązać kolejnymi zmianami.

Photo:jag_cz/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu