Mobile

Gridle Chat - darmowy klon Slacka do zarządzania projektami i komunikacji w zespole

Grzegorz Ułan
19

Slack to bez wątpienia najbardziej popularne obecnie narzędzie do komunikacji i zarządzania projektami w zespołach. Korzystamy z niego na Antyweb od kilku lat, przenosząc się na niego z grup na Facebooku. Niesamowicie praktyczne i użyteczne w codziennej pracy redakcji. Ma jednak swoją wadę, nie przechowuje historii w darmowej wersji. Trafiłem jednak ostatnio na podobne narzędzie, z tym że zupełnie darmowe - Gridle Chat.

Gridle Chat, to w zasadzie istny klon Slacka. Przesiadając się na niego poczujecie się, jak w domu, zasada działania i korzystanie z tego narzędzia jest praktycznie identyczna jak na Slacku.

Gridle Chat główne menu

Mamy tu możliwość dodawania kanałów dostępnych dla wszystkich członków zespołu, jak i kanałów prywatnych, do których można zaprosić wybranych współpracowników. Jest też oczywiście opcja czatu, nawiązywania do konkretnych użytkowników podczas rozmowy czy obsługa hastagów (na Slacku hastagi zarezerwowane są do nawiązywania do konkretnych kanałów).

Gridle Chat nowy kanał

Co ciekawe, twórcy Gridle udostępnili spolszczony interfejs, czego nie uświadczymy na Slacku. Zmiany domyślnego języka można dokonać w ustawieniach, wprawdzie jest jeszcze w wersji beta, pojawiają się gdzieniegdzie błędy, ale w większości już jest dobrze przetłumaczone.

Gridle Chat ustawienia kanału ustawienia wyglądu

Nie zabrakło też opcji zmiany wyglądu, do dyspozycji mamy cztery tematy - dwa motywy jasne i dwa ciemne. Do tego zmiana czcionki czy sposobu wyświetlania wątków na stronie.

Gridle Chat ustawienia wyglądu

Po prawej stronie ekranu mamy wysuwane menu do podglądnania wzmianek o nas, przypiętych postów czy flag, które możemy przypiąć do wybranych wpisów na tablicy.

Gridle Chat  oznaczone posty

A co z wersją mobilną? Też jest oczywiście dostępna, zarówno na smartfony z Androidem jak i z iOS. Umożliwia kompleksowe zarządzanie zespołem, kanałami i ustawieniami czy wyglądem, zupełnie tak samo jak w wersji przeglądarki.

Gridle Chat wygląd na smartfonie

Na koniec najważniejsze pytanie, dlaczego za darmo? Twórcy Gridle nie wyjaśnili tego na stronie, zakładka Why it's free? jest jeszcze nieaktywna, na stronie BetaList, gdzie znalazłem ten serwis również enigmatycznie to tłumaczy. Podejrzewam, że zarabiają na innej wersji narzędzia do zarządzania projektami dostępnej pod innym adresem, która to jest już dużo bardziej rozbudowana od tego darmowego. Znajdziecie w niej między innymi opcję wideoczatu czy integrację z zewnętrznymi serwisami i usługami.

Gridle Chat to wersja darmowa, okrojona i pozbawiona tych funkcji, być może służyć będzie jako forma płatnej reklamy. A jeśli potrzebujecie prostego narzędzia do zarządzania zespołem i projektami bez tych rozbudowanych opcji, dlaczego z niej nie skorzystać? Skoro dają za darmo, nic tylko brać i korzystać.

Strona główna Gridle Chat.
Aplikacja mobilna na Androida.
Aplikacja mobilna na iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu