Seriale

To najlepszy serial Netfliksa. Po ostatnim odcinku nie mogę się pozbierać. Recenzja 3. sezonu "Dark"

Konrad Kozłowski
To najlepszy serial Netfliksa. Po ostatnim odcinku nie mogę się pozbierać. Recenzja 3. sezonu "Dark"
50

Drugi sezon "Dark" zostawił nas w miejscu, gdzie nie chcielibyśmy się znaleźć. Twórcy udźwignęli jednak ciężar finałowej serii i po ostatnim odcinku 3. sezonu serialu mogę śmiało napisać, że jest to obecnie najlepszy serial Netfliksa.

Podsumowanie poprzednich sezonów

Netflix opublikował podsumowanie 1. i 2. sezonu "Dark", które może być pomocne przed seansem ostatniej serii, która od dziś dostępna jest na platformie.

"Dark" - serial niespodzianka, który wciągał od pierwszej sekundy

Gdy w 2017 roku debiutował "Dark", mało kto wyczekiwał tej produkcji. Powodów ku temu była cała masa, a do najważniejszych należały rozczarowanie innymi ostatnimi projektami o podróżach w czasie oraz przewidywana europejskość serialu. "Dark" powstał w Niemczech i mógł podzielić los kilku skandynawskich rewelacyjnych seriali, które w węższych kręgach są doskonale znane i wychwalane, ale szerszy odbiorca niewiele o nich wie. Za sprawą Netfliksa oraz marketingu szeptanego "Dark" wybił się w mgnieniu oka. Twórcy zdecydowanie zasłużyli na pochwały, bo otwarcie serii było fenomenalne. Na sukces złożyła się historia, aktorstwo oraz aspekty wizualne oraz dźwiękowe - jednym słowem "Dark" pozbawiony był wad. Pierwsze 10 odcinków oglądało się za jednym zamachem niemal na wdechu.

Polecamy: Netflix w Polsce ma się świetnie. Niedługo dobije do miliona klientów!

Dlaczego tak dokładnie analizuję otwarcie serialu, skoro za tydzień na Netflix pojawi się trzeci finałowy sezon? Bo po seansie całości (powtórzyłem obydwa wcześniejsze sezony) widać jak na dłoni, że "Dark" jest serialem kompletnym, doskonale rozpisanym i bez słabych momentów. Po zakończeniu 2. sezonu można było sądzić, że scenarzyści zagalopowali się w niektórych wątkach i wykreowali niektóre tajemnice tylko po to, by zagmatwać fabułę, ale po finale - gdy wszystko staje się jasne - nie mamy wątpliwości, że nie zmarnowano tu ani minuty na ekranie na opowiedzenie tej historii.

3. sezon "Dark" to garść nowych pytań i odpowiedzi

Nie mogę i nie chcę zdradzać Wam jakichkolwiek szczegółów odnośnie fabuły - rozkoszowanie się kolejnymi zagadkami, które są ukazywane i rozwiązywane w tak przemiłej dla oka i ucha oprawie to czysta przyjemność. Każdy członek ekipy wywiązał się ze swoich zadań wzorowo, bo jeśli będziecie uważnie oglądać "Dark" (i powinniście), to zauważycie jaką dbałość do szczegółów przykładano tu na każdym kroku. Taka złożoność historii to dziś raczej niecodzienna sytuacja, ponieważ przywykliśmy do tego, że widzów się rozleniwia serwując im wszystko jak na tacy. Nie w "Dark", gdzie momentami będziecie pogubieni i będziecie sobie zadać w głowie pytania, czy ta informacja już była podana, czy nie. Czy odpowiedź na to pytanie już padło, czy dopiero się pojawi? Czy ta postać jest rzeczywiście tym, kim sądzimy że jest, czy może jednak odgrywa inną rolę?

Zobacz też: Nie będzie nudy w wakacje. Co nowego w lipcu na Netflix? Znamy pierwsze nowości

Przed twórcami "Dark" należy chylić czoła, ponieważ stanęli na wysokości zadania, jak mało kto. Nie zrezygnowano z atmosfery i klimatu serialu - każdy z sezonów oparto na tych samych fundamentach, a mimo to nie może być mowy o jakiejkolwiek powtarzalności czy znużeniu. Zdjęcia i kadry robią ogromne wrażenie, dlatego nie odwracajcie wzroku od głównego ekranu, chyba że wstrzymacie odtwarzanie i zechcecie namówić kolejną osobę do seansu.

Czytaj też:Dark: sezon 2. Żałuję, że obejrzałem go tak szybko – jest genialny! [SPOILERY]

"Dark" to najlepszy serial Netfliksa, jaki widziałem

"Dark" zrobił coś, czego nie udaje się osiągnąć wielu innym produkcjom, które uważamy za udane i godne polecenia - przez cały czas trwania serii utrzymał swój wysoki poziom i dawał satysfakcję ze spędzonego czasu przed ekranem. Nie da się ukryć, że jest to jeden z najbardziej wymagających seriali w ostatnich latach i oglądanie go może odrobinę męczyć. Ale jest to wysiłek, który warto podjąć, bo w zamian dostajemy niepowtarzalną i wielowarstwową opowieść, którą niektórzy będą śledzić z notesem w ręce.

Data premiery 3. sezonu "Dark" to 27 czerwca. Zapewne wiecie dlaczego...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu