Bezpieczeństwo w sieci

Daily Mail: Huawei pomaga Rosji. Huawei: to fake news

Mirosław Mazanec
Daily Mail: Huawei pomaga Rosji. Huawei: to fake news
17

Brytyjska bulwarówka podała dziś informację, że chiński gigant wspiera Rosję w ustabilizowaniu sieci internetowej po ubiegłotygodniowych cyberatakach.

Od czasu inwazji na Ukrainę strony internetowe rosyjskiego rządu i mediów są regularnie hakowane. W zeszłym tygodniu rosyjskie witryny zostały zaatakowane przez hakerów twierdzących, że należą do grupy Anonymous. Internauci mogli zobaczyć na nich „nagrobki” na cześć osób poległych na wojnie.

Jak donosi dzisiejszy Daily Mail, Huawei „pośpieszył z pomocą Rosji”. Strona powołuje się na raport, który pojawił się na chińskim portalu informacyjnym, ale został później usunięty. Wg. niego gigant technologiczny, który ma kilka biur w Wielkiej Brytanii, pomagał Władimirowi Putinowi w staraniach ustabilizowania rosyjskiej sieci internetowej. W raporcie była też mowa o tym, że Huawei wykorzysta swoje ośrodki badawcze do przeszkolenia „50 000 ekspertów technicznych w Rosji”.

„Należy przeprowadzić pełne śledztwo w tej sprawie. Jeśli nakładamy sankcje na oligarchów, którzy pomagają Putinowi, powinniśmy przyjrzeć się również firmom, które pomagały Putinowi” – stwierdził konserwatywny poseł Iain Duncan-Smith, który poruszył tę kwestię w Izbie Gmin.

Huawei bardzo szybko odniósł się do tych doniesień, wszystkiemu zaprzeczając. Huawei informuje, że publikacja Daily Mail na temat firmy to fake news. Zawarte w niej informacje są nieprawdziwe – napisała dziś firma w swoim oficjalnym stanowisku na Twitterze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu