Felietony

Miałem kupić Wii U, ale chyba zdecyduję się na Nintendo Switch

Paweł Winiarski

Pierwszy komputer, Atari 65 XE, dostał pod choinkę...

50

Planowałem jeszcze w tym roku kupić Nintendo Wii U, by nadrobić zaległości. Miałem konsolę w domu w okolicach premiery i niespecjalnie było w co grać. Nie żeby ten stan rzeczy zmienił się przez kolejne lata - w końcu praktycznie wszyscy duzi wydawcy całkowicie Wii U zignorowali, ale pojawiło się kilka gier Nintendo, których przepuścić nie mogę. Wstrzymałem się jednak czekając na tajemnicze Nintendo NX, które ma pojawić się na półkach sklepowych w marcu przyszłego roku. Trochę wiedzieliśmy czego się spodziewać, a trochę nie. Jesteśmy więc trochę wszyscy zaskoczeni, a trochę nie.

I o ile w przypadku Wii U mocno się wahałem, to wygląda na to, że przy Switch nie będę - pieniądze przeznaczone na aktualną stacjonarkę Nintendo lądują więc w szufladce z napisem Switch. Co to ten Switch? Oficjalna nazwa Nintendo NX. Zapowiedziana wczoraj konsola to połączenie stacjonarki i konsoli przenośnej - choć tak naprawdę to growy tablet wkładany do specjalnej podstawki i podłączany do telewizora. A gdy chcemy ze sprzętem wyjść, podpinamy kontrolery i wychodzimy, zabierając ze sobą grę, którą przed chwilą ogrywaliśmy na telewizorze.

WOW, tego w świecie jeszcze nie było! Sam tak to wczoraj odebrałem, choć przecież w ubiegłym roku nagrywaliśmy na AntywebTV jak gramy z Tomkiem na Nvidia Shield Tablet K1 - też podłączaliśmy go do telewizora. Nie działa to oczywiście tak samo, nie jest tak samo urocze, ale Nintendo nie odkryło koła na nowo. Potem Maciek Czerniawski przypomniał mi o pewnym zapomnianym tworze - Sega Genesis Nomad. Przenośną konsolę można było podłączać do telewizora. No, ale na tej samej zasadzie mieliśmy już sprzęty do wirtualnej rzeczywistości i tablety przed iPadem.

Kupił mnie pomysł Nintendo Switch

Nie będę ukrywał, że obok pokazanego na zwiastunie pomysłu przeszedłem obojętnie. Bo nie przeszedłem. Jestem szczęśliwym użytkownikiem Nintendo New 3DS XL i nie uważam, że mobilne granie to tylko tablety i smartfony. Nie uważa tak też kilkadziesiąt milionów graczy, którzy kupili konsole 3DS. I wygląda na to, że Nintendo Switch zastąpi nie tylko Wii U, ale również 3DS-a. Oczywiście nikt nie ubije kieszonkowej konsolki od razu - a może w ogóle nie ubije i wciąż będą powstawać na nią gry. No bo czemu miałyby nie powstawać? Skąd taka sympatia do mobilnego grania? Jeżdżę, gram też poza domem, po prostu lubię cieszyć się swoim hobby nie tylko w domowych pieleszach. Ujmuje mnie też prostota pokazana na zwiastunie - bez kombinowania, przegrywania - wyciągamy, podpinamy boczne kontrolery i wychodzimy.

Bo będą gry

Konsola Nintendo to gry Nintendo. Mówi się, że sprzęt jest tak dobry, jak soft na niego i Nintendo nie dostarcza złych gier. O to jestem całkowicie spokojny. Trochę mniej o zewnętrzne studia, choć lista wydawców i producentów, którzy zadeklarowali wsparcie dla Switch jest imponująca (rzućcie na nią okiem, jest na samym końcu tego wpisu). Pamiętam jednak, że na Wii U też miały być gry dużych światowych wydawców i wszyscy wiemy jak to się skończyło.

No, ale hej - gram sobie w Skyrima na telewizorze, a potem zabieram go do poczekalni u dentysty. Jak to mówi amerykańska młodzież „how cool is that?”. Dla mnie bomba. O ile oczywiście bateria w Switchu starczy na coś więcej niż półtorej godziny grania.

Ale mam też obawy o Nintendo Switch

Podczas gdy Sony i Microsoft biorą udział w konsolowym wyścigu o najmocniejszą konsolę, Nintendo daje nam tablet z podzespołami jak w tablecie. Nvidia zapowiedziała, że jest autorem procesora drzemiącego w Switch oraz API, które będzie wykorzystywane. Mamy otrzymać nowy procesor Tegra dostosowany do nowego sprzętu Nintendo. Super, jeśli patrzymy na Swticha jak na tablet. Ale tablet to nie stacjonarna konsola. Wii U też było słabsze i głównie z tego powodu zewnętrzni wydawcy zrezygnowali ze wsparcia dla konsoli. Tylko wtedy sprzęt chciał jawnie konkurować ze stacjonarkami, teraz widzę, że Nintendo bardziej stawia na granie przenośne. Albo wszyscy ten pomysł „łykną”, albo będzie klapa. Bo o mocy Switcha pewnie nikt nie będzie mówił, z takiego urządzenia nie da się wyciągnąć niczego, co ma szanse konkurować ze stacjonarnymi sprzętami do gier.

Wspomniałem o baterii. To jedna z moich głównych obaw, bo co mi z przenośnej konsoli jeśli rozładuje mi się po godzinie czy dwóch? Tu niestety obawy są uzasadnione, wszyscy wiemy jak działają ogniwa w sprzętach mobilnych i do czego przyzwyczaiły nas smartfony. Jeśli konsola ma mieć mocny procesor, problem z poborem energii będzie i wątpię, by udało się go przeskoczyć. Pozostaje mieć nadzieję, że skoro Nintendo wypuszcza mocną mobilną konsolę, wie co robi i bierze pod uwagę ten problem.

Czy Nintendo Switch odniesie sukces?

Albo tak, albo nie. „Brawo Winiarski, to napisałeś!”. Nie wiem, po prostu nie wiem. Z jednej strony zwiastun ma bardzo ciepłe przyjęcie. Dodatkowo wielu moich znajomych też pozytywnie odebrało zapowiedź, na tyle pozytywnie, że już planują kupić tę konsolę. Z drugiej pamiętam porażkę sprzedażową Wii U i PS Vita, a przecież porównania do tych konsol uniknąć się nie da.

Z drugiej strony nikt chyba, tak całkowicie szczerze, nie spodziewał się ogromnego sukcesu Nintendo Wii, przecież tam innowacja japońskiej firmie wyszła. I wiele wskazuje na to, że w przypadku Switcha też się uda, musi po prostu wszystko się ułożyć. Sprzęt musi być odpowiednio wydajny zarówno pod względem mocy, jak i czasu działania na jednym ładowaniu, wydawcy muszą faktycznie wspierać platformę, a Nintendo odpowiednio ją wypromować ustalając też oczywiście odpowiednio przystępną cenę.

Czy kupię Nintendo Switch? Chyba tak, jestem sprzętem wstępnie zainteresowany. Ale chciałbym najpierw go przetestować, zobaczyć czy ten pomysł faktycznie działa tak dobrze jak na zwiastunie. Szanse na to są niestety małe, Nintendo w Polsce nie działa tak sprawnie jak PlayStation czy Xbox, pojawienie przedpremierowych standów z konsolą jest więc mało realne. Nie ma też w najbliższym czasie targów i imprez growych, na których można byłoby urządzenie przetestować. Dlatego z ewentualnym zamówieniem wstrzymam się do pierwszych recenzji zagranicznych serwisów.

A na koniec lista wydawców i producentów, którzy zapowiedzieli wsparcie dla Nintendo Switch:

505 Games
Activision Publishing, Inc.
ARC SYSTEM WORKS Co., Ltd.
ATLUS CO., LTD.
Audiokinetic Inc.
Autodesk, Inc.
BANDAI NAMCO Entertainment Inc.
Bethesda
CAPCOM CO., LTD.
Codemasters®
CRI Middleware Co., Ltd.
DeNA Co., Ltd.
Electronic Arts
Epic Games Inc.
Firelight Technologies
FromSoftware, Inc.
Frozenbyte
GameTrust
GRASSHOPPER MANUFACTURE INC.
Gungho Online Entertainment, Inc.
HAMSTER Corporation
Havok
INTI CREATES CO., LTD.
KOEI TECMO GAMES CO., LTD.
Konami Digital Entertainment Co., Ltd.
LEVEL-5 Inc.
Marvelous Inc.
Maximum Games, LLC
Nippon Ichi Software, Inc.
Parity Bit Inc.
PlatinumGames Inc.
RAD Game Tools, Inc.
RecoChoku Co., Ltd.
SEGA Games Co., Ltd.
Silicon Studio Corporation
Spike Chunsoft Co., Ltd.
SQUARE ENIX CO., LTD.
Starbreeze Studios
Take-Two Interactive Software, Inc.
Telltale Games
THQ Nordic
Tokyo RPG Factory Co., Ltd.
TT Games
UBISOFT
Ubitus Inc.
Unity Technologies, Inc.
Warner Bros. Interactive Entertainment
Web Technology Corp

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu