Smartwatche

Używany Garmin: okazja czy ryzyko? Na to musisz uważać!

Błażej Wojciechowski
Używany Garmin: okazja czy ryzyko? Na to musisz uważać!
Reklama

Używany Garmin to szansa na topowy smartwatch w dobrej cenie, ale gra nie zawsze jest wara świeczki. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę, by nie kupić bubla i czy lepiej dopłacić do nowego modelu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.

Czy opłaca się kupić używany zegarek Garmin?

Smartwatche Garmin cieszą się świetną opinią – są wytrzymałe, dokładne i pełne funkcji dla osób aktywnych. Problem? Nowe modele potrafią kosztować tyle, co niezły smartfon. Nic dziwnego, że wiele osób rozważa zakup używanego egzemplarza. Ale czy to dobry pomysł? Czy nie trafi nam się zegarek po ekstremalnym sportowym świrze, który w ogóle go nie oszczędzał albo urządzenie z padającą baterią? W tym artykule sprawdzimy, czy używany Garmin to świetna okazja, czy raczej pole minowe, na którym trzeba bardzo uważać...

Reklama

Zalety kupna używanego zegarka Garmin

Nie ma co ukrywać – zegarki Garmina to sprzęt premium, a ceny potrafią odstraszyć. Używane egzemplarze często można wyrwać o 30-50% taniej. Jeśli ktoś wymienia sprzęt co roku i sprzedaje niemal nowy model, warto skorzystać z oferty i jeszcze przez kilka lat cieszyć się w pełni funkcjonalnym sprzętem.

Solidna jakość = dłuższa żywotność

Garminy słyną z pancerności. Modele takie jak Fenix czy Forerunner oferują świetne materiały, odporność na wodę i solidne ekrany. To sprawia, że nawet kilkuletni zegarek często działa jak nowy. Oczywiście pod warunkiem, że poprzedni właściciel nie spędził roku w górach na kursach survivalu...

Nowe zegarki często dostają aktualizacje oprogramowania i funkcji, co oznacza, że kilkuletni model może nadal być bardzo funkcjonalny. Garmin rzadko porzuca wsparcie dla starszych urządzeń, więc nie musisz się martwić, że system stanie się bezużyteczny.

Na co uważać przy zakupie używanego Garmina?

Największy problem używanych smartwatchy to zużycie baterii. Jeśli zegarek ma kilka lat i był intensywnie używany, może trzymać na jednym ładowaniu znacznie krócej niż nowy egzemplarz. Oprócz oczywistych rys czy zadrapań warto zwrócić też uwagę na stan przycisków i ładowania. Jeśli zegarek był używany w trudnych warunkach (np. dużo pływania w słonej wodzie czy przedzierania się przez błoto), mogą pojawić się korozja lub problemy z działaniem. Kupując z drugiej ręki, najczęściej nie masz już ochrony producenta. Warto też sprawdzić, czy model nie jest już na skraju zakończenia wsparcia software’owego.

Nie każda naprawa się opłaca

Kupując używanego Garmina w gorszym stanie, warto mieć na uwadze, że nie każda naprawa będzie miała sens. Wymiana baterii to jeszcze stosunkowo nieduży wydatek – można znaleźć zamienniki i wymienić ogniwo w serwisie za jakieś 150-200 zł. Gorzej, jeśli wymiany wymaga ekran. W takim przypadku już samo znalezienie wyświetlacza to spore wyzwanie, a sama wymiana potrafi kosztować nawet 500 zł, co często czyni ją nieopłacalną. Dlatego jeśli kupujesz zegarek z drugiej ręki, lepiej unikać mocno porysowanych czy uszkodzonych egzemplarzy, bo ich odświeżenie może pochłonąć więcej niż oszczędność na zakupie.

Seria Fenix – Czego warto szukać?

Jeśli rozważasz zakup używanego modelu Garmina, warto pomyśleć o którymś modelu z serii Fenix. Sprawdź, które urządzenia to wciąż dobry wybór.

  • Fenix 7 Pro / Fenix 7 – najnowsze generacje, które wciąż mają długie wsparcie software’owe. Bateria też powinna być jeszcze w dobrej kondycji. Wersja Pro to poprawiona jasność ekranu i kilka dodatkowych funkcji, ale jeśli znajdziesz standardowego Fenixa 7 w dobrej cenie, to również świetna okazja.
  • Fenix 6 – nadal bardzo dobry zegarek z długim czasem pracy na baterii i solidnymi funkcjami. Jego cena na rynku wtórnym jest coraz bardziej atrakcyjna, więc jeśli stan techniczny jest dobry, może to być świetny wybór.
  • Fenix 5 Plus – tu już trzeba uważać. To starszy model, a jego bateria może być już mocno zużyta. Oprogramowanie nadal działa, ale nie dostaje nowych funkcji. Jeśli ktoś sprzedaje go bardzo tanio, może mieć sens jako budżetowa opcja, ale w większości przypadków lepiej dopłacić do nowszej wersji.

Kiedy lepiej dołożyć do nowego modelu?

Jeśli planujesz intensywne użytkowanie i chcesz mieć pewność, że bateria wytrzyma kilka lat, lepiej rozważyć nowy zegarek. To samo dotyczy sytuacji, gdy zależy Ci na najnowszych funkcjach, które mogą nie być dostępne w starszych modelach. Używany Garmin może być jednak świetnym wyborem, jeśli znajdziesz egzemplarz w dobrym stanie i w rozsądnej cenie. Kluczowe jest sprawdzenie baterii, stanu technicznego i pochodzenia zegarka. Jeśli masz szczęście, możesz zaoszczędzić sporo gotówki i cieszyć się świetnym sprzętem. Ale jeśli coś wydaje się zbyt dobrą okazją, by było prawdziwe – lepiej dwa razy się zastanowić!

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama