BlackBerry

Czy jeden Android uratuje całe Blackberry?

Jakub Szczęsny

Człowiek, bloger, maszyna do pisania. Społeczny as...

26

Stało się to, o czym spekulowało się od dawna. BlackBerry z Androidem - dla niektórych fanów marki "świat się skończył", natomiast producent liczy na to, że wraz z przejściem na najpopularniejszą platformę mobilną urządzenie pozyska dużo większą grupę odbiorców. Cały czas jednak nasuwa się pytanie,...

Stało się to, o czym spekulowało się od dawna. BlackBerry z Androidem - dla niektórych fanów marki "świat się skończył", natomiast producent liczy na to, że wraz z przejściem na najpopularniejszą platformę mobilną urządzenie pozyska dużo większą grupę odbiorców. Cały czas jednak nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście system Google pociągnie BlackBerry do góry za uszy?

Trzeba przyznać jedno - BlackBerry Priv to jeden z najciekawszych smartfonów z Androidem

Innowacji na rynku urządzeń mobilnych nie ogląda się dzisiaj zbyt wiele. Dzisiaj w kategoriach "nowości" umieszcza się takie rozwiązania, które powinny być obecne w telefonach komórkowych od dawna. I tak oto Motorola Droid Turbo 2 kusi nietłukącym się wyświetlaczem. Innowacja? Skądże. Według mnie jest to coś, co w urządzeniach mobilnych powinno być standardem już od dawien dawna. Znam mnóstwo osób, które potrafią potłuc każdy telefon - mnie uszkodzić ekran udało się jedynie w... Nokii 6230i. Po tym już takich przygód nie miałem.

BlackBerry Priv natomiast odznacza się niezwykle ciekawym podejściem do budowy smartfona. Inteligentny telefon taki, jaki znamy obecnie to jednoczęściowa bryła z dużym ekranem na przodzie, przyciskami nawigacyjnymi, aparatem fotograficznym z tyłu. W tym względzie trudno o jakiekolwiek innowacje. LG jedynie ostatnio zaskoczył kolejnym smartfonem z klapką. Co na to BlackBerry? Jak wspomniałem w tym tekście - Priv łączy w sobie to, co najlepsze od jeżynek z popularną platformą mobilną. Wysuwana u dołu klawiatura to coś, czego mi naprawdę brakowało w smartfonach - chętnie przeniósłbym się na tą fizyczną z czasem niezbyt precyzyjnej ekranowej.

Niegdyś siłą BlackBerry była niesamowicie lojalna społeczność - pasjonaci marki zostali jednak zdziesiątkowani tuż po rewolucji mobilnej, gdy okazało się, że BlackBerry nie radzi sobie tak dobrze, jak kiedyś, a Android, iOS mają dużo więcej do zaoferowania. W dalszym ciągu można jeszcze spotkać osoby lubujące się w produktach tej marki, ale... jest ich na pewno stanowczo zbyt mało, by sprzedać odpowiednio dużą liczbę urządzeń.

Zwrócenie się ku Androidowi to zachęta dla innych konsumentów nowych technologii - wybierając BlackBerry nie rezygnuje się z niczego - otrzymuje się w pełni funkcjonalny smartfon z popularnym systemem operacyjnym. Klient w prezencie otrzymuje ponadto wartość dodaną w postaci aplikacji BlackBerry oraz wyższy, niż w przypadku innych słuchawek poziom bezpieczeństwa. Smartfon ten pozycjonuje się na rynku jako urządzenie stricte biznesowe - to natomiast nie dziwi.

Warto odnotować w jakim stanie jest autorska platforma BlackBerry

W związku z dzisiejszymi doniesieniami o kondycji BBOS wydaje się, że przejście na Androida to absolutnie dobra decyzja. Zainteresowanie autorskim rozwiązaniem BlackBerry jest tak nikłe, że wyprzedza je nawet Tizen od Samsunga. Wyprodukowanie modelu Priv to dowód na to, że producent nie jest przyspawany do swojego systemu i nie warunkuje on faktu posiadania pełnoprawnego urządzenia BlackBerry. W opinii recenzentów na świecie, BlackBerry Priv niczego nie traci z powodu przejścia na obcą platformę - z marszu można przytoczyć pozytywy takiego posunięcia.

Wszyscy są jednak zgodni - skoro BlackBerry w Privie stawia na wysoki poziom bezpieczeństwa, to dlaczego nie zastosowano w nim czytnika biometrycznego, czy skanera tęczówki oka? W urządzeniu nastawionym głównie na bezpieczeństwo takie opcje uwierzytelniania powinny być standardem, trudno mi ocenić, dlaczego z tego zrezygnowano.

Mimo wszystko, nie jestem pewien przyszłości BlackBerry

Czy ten producent oferuje coś więcej niż Samsung, LG, HTC? Czy zwykły konsument zainteresuje się tym telefonem? Dosyć wysoka cena, nieznana w kręgu Androida marka... czy to może się udać? Trudno wyrokować tu i teraz. Wiecie, jak było z Passportem. Też ciekawe urządzenie, a BlackBerry za uszy z dołka nie wyciągnęło. A jak będzie z Androidem?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu