Gry

Czy gry z PS3 działają na PS4?

Kamil Świtalski
Czy gry z PS3 działają na PS4?
14

Pytanie niby proste. I dla wszystkich "starych wyjadaczy" banalne. Jednak ci, którzy dopiero rozmyślają o zakupie konsoli i nie mogą się zdecydować na wybór sprzętu regularnie pytają, czy gry z PS3 działają na PS4?

Kompatybilność wsteczna na PS4

Kompatybilność wsteczna, czyli w kontekście konsol wsparcie na nowszych urządzeniach sprzętów z poprzednich generacji. I, niestety, w tej kwestii użytkownicy urządzeń Sony mają dużo gorzej, niż ci z obozu Microsoftu. Xbox One oraz Xbox One X mają naprawdę pokaźną, powiększającą się z każdym kwartałem o zestaw kolejnych gier listę wsteczne kompatybilnych tytułów.

Czy gry z PS3 działają na PS4?

Najkrótszą i najbardziej treściwą odpowiedzią na pytanie czy gry z PS3 działają na PS4 jest... nie. Gry z PS3 nie działają na PS4 — a przynajmniej nie w ujęciu, jakiego byśmy tego oczekiwali: nie włożymy płyty, ani nie pobierzemy gier z PlayStation Store, które zakupiliśmy na sprzęt minionej generacji konsol. PlayStation 4 nie obsługuje natywnie, ani nawet nie emuluje starszych generacji konsol Sony. Jeżeli jednak zależy wam na zapoznaniu się z którymś hitem i nadrobieniu zaległości — sprawa nie musi być do końca przegrana. A wszystko to dzięki remasterom.

Remastery z PS3 na PS4

Remastery, czyli usprawnione wydania gier z PS3, które zawitały pełne chwały także na kolejną generację konsol. I choć wielu graczy na nie nieustannie narzeka, to ulepszone aspekty wizualne, usprawniona mechanika i nowy system często sprawiają, że są one znacznie bardziej przystępne dla nowych graczy. Takich nowości doczekały się między innymi: trylogia Uncharted w Uncharted: Trylogia Nathana Drake'a, The Last of Us: Remastered, Darksiders Warmastered Edition, God of War 3: Remastered, Heavy Rain, Beyond: Dwie Dusze czy Sleeping Dogs. Ale to dopiero początek dłuuuugiej listy, która zresztą się nieustannie powiększa.

Ale nie tylko gry z PS3 trafiły na PS4. W cyfrowej dystrybucji można też znaleźć kilka klasyków z PlayStation 2, które przystosowane zostały do działania na najnowszej konsoli Sony. A jakby tego było mało, doczekały się one na przykład zestawu trofeów. W takiej formie na PS4 możemy pograć w GTA III, GTA San Andreas, GTA Vice City i kilkadziesiąt innych gier. Czy warto je kupować -- o tym posłuchacie w archiwalnym materiale Pawła: czy warto kupować gry z PS2 na PS4?

Na PS4 nie pogramy w stare gry na nośnikach, ale...

O ile Sony w obecnej generacji postanowiło zarobić na klasycznych grach sprzedając je w formie remasterów lub specjalnie przygotowanych cyfrowo produktów, to warto mieć na uwadze, że nie zawsze tak było. Oto mała ściągawka jak to działało wcześniej:

Na PlayStation 2 można było bez najmniejszego problemu cieszyć się grami z pierwszego PlayStation.

Pierwsze wersje PlayStation 3 posiadały możliwość odtwarzania nośników z PlayStation 2 — jednak w późniejszych modelach ta opcja została usunięta. Bez problemu na wszystkich konsolach można jednak odtworzyć gry z pierwszego PlayStation. Na PS3 również przygotowane zostały cyfrowe wersje gier z PS2 — można je znaleźć w odpowiedniej zakładce PlayStation Store.

PlayStation Portable (PSP) pozwala odtwarzać gry z pierwszego PlayStation, których bogaty wybór znajdziemy w cyfrowym sklepiku. Zwróćcie jednak uwagę, że nie wszystkie z nich można odtworzyć na pierwszej przenośnej konsolce Sony — jedną z takich gier jest np. Suikoden II.

PlayStation Vita — druga przenośna konsolka Sony poza grami stworzonymi specjalnie dla niej, bez większego problemu odtworzy także gry z PlayStation Portable oraz pierwszego PlayStation. Wszystkie one jednak muszą być zakupione w cyfrowym sklepiku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu