Mobile

Czy 5,5-calowy smartfon może być mniejszy od 5-calowego?

Tomasz Popielarczyk
Czy 5,5-calowy smartfon może być mniejszy od 5-calowego?
6

Ciekawe wieści docierają do nas z obozu maluczkich producentów smartfonów. Oto bowiem powstaje urządzenie, które ma mieć 5,5-calowy wyświetlacz, a mimo to charakteryzować się mniejszymi wymiarami niż urządzenie z ekranem o przekątnej 5-cali. Czy to w ogóle możliwe? O jakim urządzeniu mowa? O opis...

Ciekawe wieści docierają do nas z obozu maluczkich producentów smartfonów. Oto bowiem powstaje urządzenie, które ma mieć 5,5-calowy wyświetlacz, a mimo to charakteryzować się mniejszymi wymiarami niż urządzenie z ekranem o przekątnej 5-cali. Czy to w ogóle możliwe?

O jakim urządzeniu mowa? O opisywanym już kilkukrotnie przeze mnie modelu OnePlus One, który ma być pierwszym smartfonem wyprodukowanym od samego początku z myślą o CyanogenModzie. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to tylko kolejna ciekawostka, ale też prawdziwy powiew świeżości.

Jeszcze kilka dni temu OnePlus One miał być zwykłą słuchawką z CyanogenModem dla pasjonatów i geeków, którzy nie chcą tracić gwarancji wskutek modyfikowania systemu, uzyskiwania praw dostępu do roota czy odblokowywania bootloadera. Dziś urządzenie to zyskuje zupełnie nowy obraz i ma szansę stać się naprawdę wyjątkową premierą na rynku mobilnym.

Kierujący projektem Pete Lau zapowiedział wcześniej, że jego pierwszy smartfon będzie dysponował 5-calowym ekranem. Zdecydowano się jednak zarzucić ten pomysł. Ostatecznie OnePlus One zostanie wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1080 p. produkcji Japan Display Inc. Co jednak najciekawsze cała konstrukcja ma mieć mniejsze wymiary niż Xperia Z1, która przecież jest modelem 5-calowym (Lau nawet zapewnia, że na zamieszczonym zdjęciu pod niebieską Z1 znajduje się prototyp OnePlus One). Pomyłka? Przechwałki? Niekoniecznie.

Świetny przykład tego, jak może stworzyć kompaktową konstrukcję możemy zobaczyć w przypadku LG G2. Testując tego smartfona miałem okazję porównać go z Nexusem 4 i okazało się, że są bardzo do siebie bardzo podobne mimo różnicy 0,5 cala. Flagowiec koreańskiego producenta jest nadal nieco dłuższy i wyższy, ale to naprawdę symboliczna różnica. Z drugiej strony Xperia Z1 nie jest szczególnie smukłym modelem i posiada dość grubą ramkę wokół ekranu. Daje to podstawy sądzić, że zapowiedzi OnePlus są jak najbardziej realne.

Co więcej, ekran w OnePlus One ma być wyposażony w technologie CABC oraz DRAM, które wykrywają, kiedy nasz ekran wyświetla elementy dynamiczne, a kiedy statyczne. W praktyce ma to pozwolić 5,5-calowemu wyświetlaczowi zużywać tyle samo energii do 5-calowemu bez wsparcia tychże rozwiązań. Wydaje mi się, że będze to działać analogicznie jak GRAM w przytaczanym LG G2. Mianowicie zastosowany zostanie specjalny bufor, który w momencie wykrycia statycznych treści zminimalizuje zużycie procesora i wykorzysta dodatkowy bufor w celu zachowania płynności działania.

A skoro o energii mowa. Kilka dni temu ujawniono też, że wewnątrz znajdziemy ogniwo o pojemności 3100 mAh wsparte "tajemniczą technologią", która ma optymalizować czas pracy. Oby nie były to słowa rzucane na wiatr, bo ten projekt zapowiada się coraz ciekawiej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SmartfonCyanogenModOnePlus