Felietony

Czas tradycyjnych forów internetowych już nie powróci?

GU
Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

87

Kiedy nie było jeszcze NK, Facebooka i innych serwisów społecznościowych, które wyrastają nam teraz jak grzyby po deszczu, w podobnym klimacie mieliśmy tylko fora czy też grupy dyskusyjne. Poszczególne fora skupiały się wokół danego, konkretnego tematu bądź tworzono fora ogólnotematyczne. Mozolne bu...

Kiedy nie było jeszcze NK, Facebooka i innych serwisów społecznościowych, które wyrastają nam teraz jak grzyby po deszczu, w podobnym klimacie mieliśmy tylko fora czy też grupy dyskusyjne. Poszczególne fora skupiały się wokół danego, konkretnego tematu bądź tworzono fora ogólnotematyczne. Mozolne budowanie społeczności wokół nich, moderowanie i z czasem niektóre z nich stawały się, jedne mniej inne bardziej, popularne. Co dziś się z nimi dzieje? Czy słyszeliście ostatnio o nowo powstałym forum dyskusyjnym. Ktoś napisał o takowym? Ktoś ze znajomych puścił Wam linka do takiego forum?

Zastanówmy się, czego szukaliśmy na takim forum, kiedy serwisy społecznościowe nie były tak wszechobecne. Przeważnie szukaliśmy pomocy w danym temacie, porady, wymiany doświadczeń. Takie fora powstawały, powstawały też serwisy, które umożliwiały założenie własnego bez konieczności posiadania własnego serwera. Więc każdego dnia mieliśmy dziesiątki nowych, dziesiątki innych padało. Przetrwały największe.

Jednak o nich też się nie mówi. Co sprawiło, że tak naprawdę fora odeszły w niepamięć? Internauci po prostu znaleźli to czego tam szukali w sieciach społecznościowych. W prostej formie otrzymali to samo bez zakładania dodatkowych kont, użerania się z moderatorami, niekończącymi się prośbami, wyśmiewaniem, odsyłaniem do regulaminów, kasowaniem nieregulaminowych wpisów.

Jedno pytanie wysłane do znajomych w jednej z sieci społecznościowych, dało mi dziesiątki życzliwych i pomocnych odpowiedzi. Obyło się bez komentarzy typu, że źle sformułowałem pytanie, albo, że w złym wątku. Myślę, iż sami właściciele forów pozbyli się mnóstwa użytkowników, a tym samym zainteresowania nowych. Fora nie ewoluowały. Tak jak powstawały tak trwały bez większych zmian. Zmiana silnika forum na wydajniejsze wiązała się z nie lada problemami, a i tak forma forum pozostawała ta sama, która po jakimś czasie po prostu się nudziła użytkownikom, zwłaszcza tym "przypadkowym". Zbawieniem, własnie dla nich, stały się sieci społecznościowe, oferujące przystępniejszą formę plus dużo więcej niż to co znajdowali na forach.

No dobrze, ale zarzucicie mi, że przecież jednak fora nadal istnieją i mają się dobrze. Weźmy jeden z popularniejszych, wprost z megapenelu. Czy to jest nadal tradycyjne forum jakie pamiętam z tamtych czasów?

Nie jest to typowe forum z torrentami, tylko normalne z definicji, z tradycyjnymi kategoriami, jakie znamy z większości ogólnotematycznych forów. Jednak najpopularniejsze tematy nie pozostawiają złudzeń, co do tego, do czego dziś służą fora internetowe. Jakie będą jutro? W moim odczuciu, już nie wrócą do nas w tradycyjnej formie. Tym bardziej, że coraz większą popularność zdobywają serwisy typu Q&A, związane na przykład z konkretnym systemem jak Ask Ubuntu czy też bardziej przypominające serwis społecznościowy i skupiające wokół siebie specjalistów z różnych dziedzin jak Favo.rs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

fora internetowe