Android

Cyanogen Platform SDK to początek czegoś wielkiego

Tomasz Popielarczyk
Cyanogen Platform SDK to początek czegoś wielkiego
Reklama

Jak obiecali, tak zrobili. Twórcy CyanogenModa oraz jego komercyjnej wersji Cyanogen OS prezentują narzędzia deweloperskie zatytułowane Cyanogen Platf...

Jak obiecali, tak zrobili. Twórcy CyanogenModa oraz jego komercyjnej wersji Cyanogen OS prezentują narzędzia deweloperskie zatytułowane Cyanogen Platform SDK. Tym samym programiści, twórcy aplikacji oraz modyfikacji uzyskują oficjalnie dostęp do wnętrza systemu i możliwość wprowadzania tutaj własnych, daleko idących zmian.

Reklama

Cyanogen Platform SDK ma być zbiorem API stworzonych zarówno przez zespół Cyanogen jak i społeczność skupioną wokół otwartego CyanogenModa. Głównym założeniem projektu jest uczynienie systemu bardziej modularnym oraz otwartym dla programistów. Już wcześniej pojawiały się szumne zapowiedzi, a Kondik, McMaster i spółka snuli ambitne plany, o czym zresztą pisałem niejednokrotnie. Teraz mają nadzieję, że deweloperzy wspomogą ich w rozwoju tej platformy i z czasem dostarczą własne API pozwalające na zaawansowane modyfikowanie Androida.


Początki są raczej nieśmiałe. Do dyspozycji deweloperom oddano tylko jedno API pozwalające na modyfikowanie zawartości panelu z szybkimi ustawieniami. Przykładowych zastosowań można wymienić tutaj wiele. Twórcy Endomondo mogą tutaj dodać przełącznik trybu biegania, a serwisy społecznościowe ikonkę szybkiego udostępniania postów. Na blogu Cyanogena pojawiła się przykładowa grafika pokazująca natomiast aktywowanie trybu rowerowego. Cyanogen Platform SDK debiutuje tym samym jako wczesna wersja "alpha", która będzie stale rozbudowywana i udoskonalana. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie na Githubie. Jednocześnie uruchomiono społeczność na Google+, gdzie można dyskutować z twórcami oraz innymi deweloperami na ten temat.


Uwolnienie Androida od Google'a jest jednym z kluczowych haseł, jakie przyświecają komercyjnej działalności Cyanogena. Otwarte API oraz narzędzia deweloperskie miałyby być zatem narzędziem prowadzącym do tego celu. Każdy deweloper ma mieć równe szanse i taki sam dostęp do wnętrza systemu. Czy będzie to dostatecznie atrakcyjnym wabikiem? Na razie SDK wygląda niepozornie i jest właściwie zalążkiem tego, co otrzymamy w przyszłości. Patrząc jednak na to, co dzieje się na forach typu XDA, mam wrażenie, że szybko może stać się symbolem podatności Androida na modyfikacje. Istnieje jednocześnie pewne ryzyko, że zbytnia komercjalizacja Cyanogena zrazi do niego deweloperów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama