Mobile

Telefony z Windows Phone. Które są najpopularniejsze?

Kamil Mizera
Telefony z Windows Phone. Które są najpopularniejsze?
74

Windows Phone to wciąż młodszy i mniej zamożny kuzyn iOS i Androida. Choć jest już trzecim najpopularnieszym systemem mobilnym na świecie, to wciąż jego udział w rynku jest dość ograniczony. Jednak nie znaczy to wcale, że Windows Phone stoi w miejscu. Choć wolno, to zdobywa coraz większą popularność...

Windows Phone to wciąż młodszy i mniej zamożny kuzyn iOS i Androida. Choć jest już trzecim najpopularnieszym systemem mobilnym na świecie, to wciąż jego udział w rynku jest dość ograniczony. Jednak nie znaczy to wcale, że Windows Phone stoi w miejscu. Choć wolno, to zdobywa coraz większą popularność, zważywszy na to, że liczba modeli urządzeń z tym systemem na pokładzie nie jest szczególnie duża.

Według ostatnich danych, Windows Phone coraz lepiej sobie radzi. Przynajmniej w Europie, gdzie udało mu się zagarnąć blisko 10% udziału w rynku. Gorzej jednak ze Stanami Zjednoczonym, gdzie Windows Phone ma zaledwie 2,1% rynku. Co ciekawe w Polsce, pod względem popularności jest to 2 system, zaraz po Androidzie. Nie jest to wielkie zaskoczenie, biorąc pod uwagę silną dystrybucję telefonów z tym systemem przez nasze firmy telekomunikacyjne.

A jeżeli już przy telefonach z Windows Phone jesteśmy, to które są najpopularniejsze?

Odpowiedź na to pytanie dostarcza nam Paul Thurrott, który cytuje dane z Adduplex. Zgodnie z nimi, najpopularniejszym modelem jest Nokia Lumia 520, mająca 33% udziału wśród wszystkich używanych urządzeń z WP na pokładzie. Generalnie low-endy z serii 62x i 52x radzą sobie dobrze, mają prawie 50% udziału.

Gorzej jest z flagowcami. Lumia 920 to tylko 7,4%, 720 to 5,6% a 820 to 4,4%. Interesujący jest fakt, że inne urządzenia z Windows Phone odpowiadają zaledwie za 21,5% udziałów.

O czym świadczą te dane? Wnioski są dość oczywiste. Przede wszystkim królują low-endy, zupełnie, jak w przypadku telefonów z Androidem. Koszt Nokia Lumia 520 to około 500-600 złotych, a jest to naprawdę przyzwoity smarfon. Niestety, Nokii nie udało się przekonać konsumentów do kupna flagowych urządzeń z serii Lumia. Dla samego Microsoftu to żaden problem, gdyż powielenie modelu Google może przynieść mu tylko korzyść. Im więcej urządzeń z WP na pokładzie jest w użyciu, tym lepiej, nawet jeżeli mają to być telefony z niższej półki.

To, co jednak powinno martwić Microsoft, to fakt, że poza Nokiami, nie ma zbyt wielu firm, które sprzedają swoje telefony z tym systemem. Powyższy wykres jasno pokazuje, że to Nokia Lumia zdominowała stawkę. Może to świadczyć o tym, że inni producenci sprzętu nie palą się do wgrywania Windows Phone na swoje urządzenia. To akurat zła wiadomość dla Microsoftu. Windows Phone daleko nie zajedzie tylko na plecach Nokii Lumii. Lumie nie będą drugimi iPhonami. Aby Windows Phone mógł się rozwijać, musi zacząć trafiać na większą liczbę modeli telefonów (o rozwoju ekosystemu nawet nie wspomnę).

 Photo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu