Microsoft

Cortana bezbłędnie przepowiada wyniki Mistrzostw Świata

Filip Żyro
Cortana bezbłędnie przepowiada wyniki Mistrzostw Świata
64

W Microsofcie postanowili zabawić się z okazji rozgrywanych właśnie Mistrzostw Świata. Cortana dostała możliwość przewidywania wyników poszczególnych meczów i jak na razie idzie jej świetnie. Dzisiaj czeka ją najważniejszy sprawdzian. Cortana, asystent głosowy Microsoftu, bezbłędnie przepowiada w...

W Microsofcie postanowili zabawić się z okazji rozgrywanych właśnie Mistrzostw Świata. Cortana dostała możliwość przewidywania wyników poszczególnych meczów i jak na razie idzie jej świetnie. Dzisiaj czeka ją najważniejszy sprawdzian.

Cortana, asystent głosowy Microsoftu, bezbłędnie przepowiada wyniki meczów od fazy bezpośrednich eliminacji.
Być może niewielu z Was zdaje sobie sprawę, ale ekipa Microsftu, wraz ze swoją wyszukiwarką Bing, również przygotowała się na trwające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Bing, podobnie do Google, reaguje na odpowiednie frazy kluczowe wpisane w oknie wyszukiwarki. W ten sposób z poziomu wyników wyszukiwania możemy sprawdzić rezultat meczów, skład drużyny czy dowiedzieć się najnowszych wiadomości na temat poszczególnych drużyn. W efekcie oznacza to, że Bing oferuje praktycznie te same opcje, które znamy z Google. Co więcej posiada opcję, o którą Google się nie pokusiło.

Chodzi o przewidywanie wyników meczy, w którym Coratana przy pomocy Binga jest niezwykle skuteczna. Do tej pory wszystkie wyników meczy następujące po fazie grupowej zostały przewidziane bezbłędnie. Było sporo pieniędzy do zarobienia, jeżeli tylko zdecydowalibyśmy się na obstawianie meczy korzystając z wskazówek asystenta głosowego Microsoftu. Co ciekawe programiści MS nie pierwszy raz zdecydowali się na taką opcję. W przeszłości starali się przewidzieć wyniki popularnych telewizyjnych programów takich jak: Amerykański Idol, Taniec z Gwiazdami i The Voice. Jednak tym razem algorytm odpowiedzialny za wyniki różni się od tego, który stosowany był w przypadku telewizyjnych show. Tam pod uwagę brana była częstotliwość wyszukiwania danego artysty, co mogło wskazywać, że to on jest faworytem. W przypadku przewidywania meczów inne parametry są uwzględniane. Poszczególne drużyny mają przyporządkowaną siłę na podstawie kilku wytycznych takich jak: wyniki ostatnich meczy, liczba zwycięstw w meczach międzynarodowych, wyniki w meczach wyjazdowych. Algorytm bierze pod uwagę również bliskość rozrywanych meczów w stosunku do domu drużyny (południowoamerykańskie drużny mają dodatkowe punkty), rodzaj murawy czy warunki pogodowe.

To niesowite, że na podstawie tych danych Cortana była w stanie prawidłowo przewidzieć wyniki 13 meczów z rzędu. Od razu człowiekowi na myśl przychodzi film Moneyball (kto nie widział temu polecam), w którym modele matematyczne pomagały podejmować odpowiednie decyzje trenerowi. Oczywiście warto zwrócić uwagę, że od 1/16 we wszystkich meczach wygrywali zdecydowani faworyci, choć przewiedzenie wyniki wczorajszego półfinału wcale nie było takie proste. Jeżeli wierzyć Cortanie dzisiejsze spotkanie wygra Argentyna. Jestem bardzo ciekawy rezultatu meczu, bowiem będzie to najważniejszy sprawdzian dla algorytmu opracowanego przez MS.

Źródło: Bing Blog, Mobile Today

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot