Windows

Sztuczna inteligencja wkracza do Windows 10. Jak ją mieć już teraz?

Jakub Szczęsny
Sztuczna inteligencja wkracza do Windows 10. Jak ją mieć już teraz?
Reklama

Microsoft powoli wprowadza Copilota do Windows 10. Wirtualny asystent wprowadzony z powodzeniem do Windows 11 stanowi połączenie sztucznej inteligencji z interfejsem użytkownika, które może znacząco zmienić sposób, w jaki pracujemy na naszych komputerach. Niestety, przynajmniej do wiosny przyszłego roku zarówno użytkownicy jedenastki, jak i dziesiątki mogą mieć problem z uruchomieniem Copilota na swoich maszynach.

Copilot pierwotnie zadebiutował w systemie Windows 11 i przyciągnął uwagę użytkowników. Teraz Microsoft postanowił rozszerzyć tę wartość na użytkowników Windows 10 - aczkolwiek w nieco ograniczonym wydaniu. Trzeba jednak pochwalić Microsoft: wcale nie musiał tego robić, aczkolwiek zależy mu na jak największej adopcji rynkowej tego rozwiązania. Dlatego też, do "dziesiątki" powoli są wprowadzane aktualizacje, w których znajdują się moduły Copilota.

Reklama

Aby korzystać z Copilota na Windows 10, musisz spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim konieczne jest zaktualizowanie systemu do kompilacji 19045.3754 lub nowszej. W tym celu należy udać się do programu Windows Insider i zainstalować najnowsze uaktualnienie z kanału Release Preview.

Kolejnym krokiem jest pobranie i zainstalowanie narzędzia o nazwie ViveTool. Jest to aplikacja, która pozwala na odblokowanie eksperymentalnych funkcji w systemie Windows. Po pobraniu i rozpakowaniu aplikacji, należy otworzyć wiersz polecenia z uprawnieniami administratora wewnątrz katalogu z ViveTool i wpisać komendę: vivetool /enable /id:46686174,47530616,44755019

Po restarcie systemu, Copilot powinien być widoczny w prawej części paska zadań. Jeśli go nie widzisz, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pasku zadań i wybierz "Pokaż Copilot (podgląd)". Jeśli w dalszym ciągu nie widzicie tam Copilota, możecie go uruchomić z poziomu edytora rejestru - w tym celu w kluczu HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Shell\Copilot\BingChat\ znajdujecie wartość: “IsUserEligible” i ustawiacie ją na 1.

Jednak warto zaznaczyć, że Copilot ma pewne ograniczenia. Na przykład nie jest jeszcze dostępny we wszystkich regionach, głównie w krajach europejskich - i co ważne - przede wszystkim w Polsce, stąd mogą być problemy z jego uruchomieniem w naszym kraju (przez co trzeba go wymuszać w rejestrze). Ponadto, aby korzystać z Copilota, nasz komputer musi spełniać minimalne wymagania, takie jak 4 GB pamięci RAM i rozdzielczość ekranu powyżej 720p.

Copilot w Windows 10 działa w oparciu o mechanizm Bing Chat poprzez mechanizm Edge WebView. Copilot nie ma dokładnie tych samych możliwości, co Cortana - nie jest w stanie np. uruchamiać niektórych ekranów w Windows 10 i Windows 11 - Microsoft jednak ma sukcesywnie zwiększać jego możliwości.

Warto jednak Copilota u siebie przetestować: mimo, że sam Microsoft wskazuje, że ma one pewne swoje ograniczenia. Copilot to bezsprzecznie kolejny krok naprzód w świecie komputerów i może stać się wiernym towarzyszem w pracy. Microsoft obiecuje, że w przyszłości Copilot stanie się standardową funkcją na wszystkich komputerach i zostanie on domyślnie włączony u absolutnie wszystkich. To jednak wymaga odrobiny czasu.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama