3

Connect IQ – Garmin otwiera swoją platformę dla wearables. Tak się powinno odpowiadać na zmiany rynku!

Za każdym razem, gdy piszę o markach takich, jak Garmin, zwracam uwagę na to, że w obecnych realiach rynku nie mają one lekko. Smartfony, tablety i smartwatch uderzają bowiem w fundamenty ich portfolio, zastępując nawigacje czy oferując możliwości zbliżone do sportowych zegarków. Amerykański koncern jednak nie ma zamiaru biernie obserwować ewolucji rynku tylko zmienia się razem […]

Za każdym razem, gdy piszę o markach takich, jak Garmin, zwracam uwagę na to, że w obecnych realiach rynku nie mają one lekko. Smartfony, tablety i smartwatch uderzają bowiem w fundamenty ich portfolio, zastępując nawigacje czy oferując możliwości zbliżone do sportowych zegarków. Amerykański koncern jednak nie ma zamiaru biernie obserwować ewolucji rynku tylko zmienia się razem z ni. A dowodem niech będzie platforma Connect IQ.

Build something with us – tak Garmin zachęca producentów sprzętu do korzystania z nowej platformy Connect IQ to rozwiązanie otwarte, które jest adresowane do zewnętrznych firm oraz deweloperów. Producent chce ich zachęcić do tworzenia aplikacji, modyfikacji oraz dodatków dla swoich urządzeń. W zamian oferuje rozbudowane SDK, swoje API, a także dostęp do swojej bazy map, punktów POI czy głosów. A wszystko to na licencji open-source.

O ile działania na polu deweloperskim nie są niczym nowym, bo Garmin już od jakiegoś czasu zachęca programistów do współpracy, o tyle możliwość tworzenia aplikacji na produkty tej marki dotąd nie istniała. Producent był zamknięty w ramach swojego ekosystemu i prawdę powiedziawszy trudno było znaleźć rozwiązania, które by się z nim integrowały.

6a00d83451bb7069e201b7c6e63ad0970b-400wi

Teraz programiści będą mogli stworzyć własne tarcze dla zegarków i opasek Garmina, wykorzystać łączność z telefonem do wyświetlania na nich własnych powiadomień (np. wyników z gier), wykorzystać dane z sensorów w swoich aplikacjach i nie tylko. Connect IQ ma trafić do wybranych urządzeń tej marki w 2015 roku. Prawdopodobnie na tej liście znajdzie się rozbudowane portfolio zegarków sportowych, a także opaski Vivofit i nadchodząca Vivosmart. Tę pierwszą, swoją drogą, niedawno recenzowałem na AW.

Pewne obawy budzi sfera techniczna przedsięwzięcia. Connect IQ bazuje bowiem na języku programistycznym zbudowanym od podstaw przez twórców – Monkey C. Ma on przypominać Javę, Ruby oraz Pythona, ale powiedzmy sobie szczerze – to kolejna wiedza, którą trzeba opanować. Nie wiadomo, czy będzie dostatecznie przystępny dla programistów. Może też zniechęcać, bo jaki sens ma uczenie się nowego języka z myślą o tworzeniu aplikacji tylko dla jednego producenta. Postawienie tutaj na utarte standardy byłoby o wiele lepszym krokiem.

Poglądową wersję SDK dla Windows można już pobrać ze strony Garmina. Teraz przed firmą najważniejszy etap tego projektu – przekonanie programistów do tego, że warto tworzyć aplikacje i integrować swoje produkty z gadżetami tej marki. A nie będzie to łatwe, bo ciała dają najwięksi. Spójrzmy chociaż na BlackBerry czy jJolla Sailfish które zdecydowały się ostatecznie zaimplementować obsługę aplikacji z Androida, albo na to, z jakim wysiłkiem Microsoft buduje bazę aplikacji dla swoich platform. Garmin nie będzie miał wcale łatwiej, mimo, że jest to segment rynku cechujący się nieco odmienną specyfiką.