Chrome

Coding with Chrome to fantastyczne narzędzie do nauki programowania w przeglądarce

Tomasz Popielarczyk
Coding with Chrome to fantastyczne narzędzie do nauki programowania w przeglądarce
24

Moda na naukę programowania (i to już od najmłodszych lat) trwa. Nie powinno zatem dziwić, że przybywa aplikacji, które mają wspierać ten proces. Jedną z ciekawszych jest niewątpliwie Coding with Chrome.

Coding with Chrome to dodatek do przeglądarki Chrome lub systemu Chrome OS. Zainstalujemy go wyłącznie z Chrome Web Store. Nie jest to fanowski projekt - odpowiada za niego zespół będący częścią Google'a. Najwyraźniej firma postanowiła w większym stopniu wykorzystać potencjał edukacyjny drzemiący w Chromebookach. Nie od dziś wiadomo, że biją one rekordy popularności. Szczególnie jest to widoczne w USA, gdzie są wybierane w przetargach publicznych i na szeroką skalę stosowane w szkołach. Opisywane narzędzie to bezpośrednia reakcja na ten trend.

Jak tłumaczą twórcy Coding with Chrome to kompletne IDE, które ma pozwalać na doskonalenie swoich umiejętności programistycznych, uczenie się kodowania od podstaw lub nauczanie. Aplikacja działa w pełni offline i nie wymaga połączenia z internetem. Tuż po uruchomieniu otrzymujemy do dyspozycji dwa tryby pracy: wizualny dla początkujących lub zaawansowany, gdzie będziemy wprowadzać wyłącznie tekst. Narzędzie przystosowano do HTML5, JavaScript, a także programowania robotów i zewnętrznych urządzeń (np opartych o Arduino). Wystarczy je sparować z naszym Chromebookiem, ale nie jest to niezbędne, bo wewnątrz wbudowano też odpowiedni symulator. Nie zabrakło też kilku przykładowych programów oraz ćwiczeń. Ogólnie rzecz biorąc nawet osoba, która nie ma nad sobą żadnego nauczyciela powinna coś stąd wynieść.

Interfejs programu zaprojektowano z wykorzystaniem Material Design. Trzeba przyznać, że efekty są bardzo zadowalające. Całość prezentuje się bardzo przejrzyście i intuicyjnie. Okienko możemy przekształcić w tryb pełnoekranowy. Z bocznej kolumny wywoływanej za pomocą ikonki "hamburger" zarządzamy natomiast projektami oraz zapisywać i załadowywać pliki. Z pewnością nikt nie poczuje się zagubiony.

Warto dodać, że cały projekt jest tworzony i rozwijany na zasadach open source. Udostępniono jego kod źródłowy na Github, gdzie tak naprawdę każdy może pomóc w rozwoju aplikacji. Warto zajrzeć również na grupy dyskusyjne Google'a, gdzie prowadzone są rozmowy na temat dalszych zmian i pomysłów. Ewidentnie widać, że projekt jest w początkowej fazie rozwoju, bo jego oficjalna strona nie została jeszcze w pełni wypełniona treścią. To pozwala sądzić, że Coding with Chrome będzie stale ewoluował i zyskiwał nowe funkcje. Jeżeli zawsze marzyliście o programowaniu, zdecydowanie warto go śledzić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu