Technologie

Co to WiFi 6E? Wyjaśniamy co wnosi nowy standard komunikacji bezprzewodowej

Kamil Pieczonka
Co to WiFi 6E? Wyjaśniamy co wnosi nowy standard komunikacji bezprzewodowej
Reklama

WiFi Alliance wprowadziło niemałe zamieszanie w zeszłym roku, gdy ogłosiło, że skomplikowane nazwy standardów domowej komunikacji bezprzewodowej chce zastąpić nowymi. I tak pojawiły się WiFi 4, WiFi 5 oraz WiFi 6, które odpowiadały odpowiednio standardom 802.11n, 802.11ac oraz 802.11ax. Teraz ten ostatni zostanie jeszcze rozbudowany, o symbol WiFi 6E.

Co oznacza standard WiFi 6E?

Jak pewnie większość z was dobrze wie, komunikacja bezprzewodowa w standardzie WiFi odbywa się obecnie na dwóch częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz. Nie jest to oczywiście dokładnie ta jedna częstotliwość, ale pewien ich zakres, który może być wykorzystywany do transmisji danych bez dodatkowych pozwoleń. Stety albo niestety, z WiFi korzysta coraz więcej urządzeń, smartfony, tablety, komputery, konsole, telewizory czy ostatnio nawet lodówki podłączone do internetu można znaleźć praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu, a to oznacza, że w eterze jest bardzo tłoczno. Wzajemnie się zagłuszamy i utrudniamy sobie przesyłanie danych, bo przecież każdy ma swój router i szereg urządzeń.

Reklama

Możliwości technologii w paśmie 2.4 GHz już się praktycznie wyczerpały, całkiem nieźle jest jeszcze w paśmie 5 GHz, ale i tutaj czuć coraz większy tłok. Dlatego WiFi Alliance wyszło z propozycją, aby na potrzeby WiFi wykorzystać dwie kolejne częstotliwości, które nie są jeszcze zajęte np. przez sieci komórkowe czy wojsko. Okazało się, że jest jeszcze wolne pasmo w zakresie około 1 GHz oraz 6 GHz. To pierwsze będzie świetnym rozwiązaniem dla urządzeń małej mocy, które potrzebują dużego zasięgu, a nie wysokiej przepustowości, a to drugie przyda się wszędzie tam gdzie istotna jest prędkość przesyłania danych.

I tak właśnie został zdefiniowany standard WiFi 6E, taki certyfikat otrzymają urządzenia obsługujące komunikację w zakresie 6 GHz, a w zasadzie od 5925 MHz do 7125 MHz. W tej chwili jeszcze nigdzie nie na świecie nie można dowolnie korzystać z tych częstotliwości, ale tylko kwestią czasu jest jak FCC w USA i podobne urzędy regulacyjne w innych krajach (w naszym przypadku UKE) wydadzą na to zgodę. Wtedy można oczekiwać, że urządzenia obsługujące WiFi 6E pojawią się niezwłocznie na rynku.


źródło: Broadcom

WiFi 6E zapewni znacznie większą przepustowość

Tym samym WiFi 6E wniesie 1,2 GHz dodatkowego pasma, które będzie można podzielić na 14 kanałów o szerokości 80 MHz lub 7 o szerokości 160 MHz. A to w połączeniu z innymi technologiami jakie wprowadza standard 802.11ax pozwoli na znaczne zwiększenie przepustowości. Broadcom w swoich materiałach obiecuje, że przy użyciu pasma 6 GHz, prędkość transmisji nawet na odległość 7 metrów z przeszkodami w postaci ścian, może znacznie przekroczyć 1 Gbps w realnych zastosowaniach. Teoretycznie w idealnej sytuacji dodatkowe pasmo i zastosowanie odpowiednich urządzeń może pozwolić na transfer z prędkością bliską 10 Gbps. To bardzo dobre parametry i wygląda na to, że nie będziemy musieli długo czekać na stosowane pozwolenia. Problem tylko w tym, że zanim pojawią się urządzenia pracujące w paśmie 6 GHz, to minie jeszcze kilka dobrych lat. Jednak dla tych, którzy mają duże problemy z zagęszczeniem sieci WiFi w swojej okolicy, będzie to świetne rozwiązanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama