Epidemia koronawirusa uderza w nas wszystkich. W związku z tą sytuacją nadal obowiązują obostrzenia, z którymi musimy się zmagać na co dzień. Już po majówce uruchomiony zostanie drugi etap ich luzowania. Co się zmieni od 4 maja?
Co się zmieni po 4 maja? Rząd zmniejsza kolejne ograniczenia związane z koronawirusem
W środę 29 kwietnia na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informację, że tuż po majówce, 4 maja uruchomiony zostaje drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa i COVID-19. To kolejny krok do tak zwanej nowej normalności, która ma pomóc wyeliminować przypadki zakażeń i zachorowań.
Pierwszy etap luzowania obostrzeń mamy za sobą. Mimo obowiązku noszenia masek ochronnych, który niestety często są przez wiele osób nagminnie łamany, możemy poruszać się po lasach, parkach, czy w nieco wygodniejszych warunkach robić codzienne zakupy. Kolejny etap wdrożony zostaje już za kilka dni. Co się zmieni po 4 maja? Najważniejszą zmianą jest ponowne otwarcie centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Obowiazywać będzie jednak limit osób w nich przebywających i nadal nie będzie można spożywać w nich posiłków. Jak informują strony rządowe, na 1 osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. W centrach handlowych nie będzie można korzystać z klubów fitness, czy placów zabaw Zamknięte pozostaną również lokale gastronomiczne.
Od 4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe, ale w podobnym reżimie obostrzeń, jaki obowiązuje w mniejszych sklepach: w każdym pomieszczeniu, każdym sklepie może przebywać jeden klient na każde 15 mkw. powierzchni. Zasady te wypracowaliśmy wspólnie z reprezentacjami galerii handlowych, z podmiotami, które prowadzą galerie handlowe. Wierzę w to, że te podmioty będą się trzymały tych obostrzeń.
– ogłosił premier Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Zobacz też: Aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji skorzysta z API Apple i Google? Jego premiera już za kilka dni
Zmniejszenie obostrzeń dotyczyć też będzie usług hotelarskich i noclegowych. Te będą mogły być świadczone z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Uchylony zostaje też zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.
Co się zmieni po 4 maja? Rząd zmniejsza obostrzenia związane z epidemią koronawirusa
Rząd zdecydował się też na otwarcie muzeów, bibliotek i archiwów. Różne instytucje kultury będą otwierane w zależności od decyzji organów prowadzących po wcześniejszych konsultacjach z odpowiednią stacją sanitarno-epidemiologiczną. Od 4 maja powróci też możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej, które przez ostatnie tygodni była niedostępna dla pacjentów.
6 maja swoją działalność wznowią żłobki i przedszkola, z zastrzeżeniem, że samorządy będą miały możliwość ich zamknięcia w wyjątkowych sytuacjach, a organy odpowiedzialne za ich prowadzenie mogą wprowadzać ograniczenia co do liczby dzieci w grupach przedszkolnej i dzieci objętych opieką w żłobkach.
Zobacz też: Te technologie mogły zdominować świat. Koronawirus pokrzyżował im szyki
Następnym etapem luzowania obostrzeń będzie stopniowe otwieranie lokali gastronomicznych z możliwością pracy stacjonarnej. Zakłada on też otworzenie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. W dalszym terminie planowane jest przywrócenie działalności salonom masażu, solariów, siłowni i klubów fitness. O konkretnych datach informować będą nas przedstawiciele rządu w oparciu o dane dotyczące sytuacji epidemii w Polsce.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu